Národní plán obnovy  

Přejdi na

Národní plán obnovy  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr vnitra přišel s konkrétními návrhy řešení situace se specifickou skupinou uprchlíků z Ukrajiny

Vít Rakušan se v následujících dnech obrátí na ministry vnitra Maďarska a Ukrajiny. Bude po nich požadovat rychlou reakci související s převážně romskými uprchlíky ze Zakarpatské oblasti, kteří prchají do Česka přesto, že jsou jako držitelé maďarských pasů občany EU. Zpřísní se také pravidla vydávání dočasné ochrany. 

Jako společnost i jako vláda jsme migrační vlnu zvládli, přestože šlo o bezprecedentní situaci, kdy k nám denně přicházelo až 17 tisíc uprchlíků. Dnes, 10. května 2022, to prohlásil ministr vnitra Vít Rakušan. Je však podle něj nutné vyřešit situaci s minoritní, převážně romskou menšinou uprchlíků, kteří jako občané ukrajinské i maďarské národnosti nemají právo na dočasnou ochranu a část z nich se zdržuje na hlavním nádraží v Praze. „Tento týden budu jednat s maďarským ministrem vnitra a také mu zašlu jasně formulovaný dopis, že lustrace uprchlíků na maďarské straně musí být důkladnější a rychlejší. Nesmí zde být uměle budovaný problém a ti lidé nesmí být dále posíláni k nám,“ uvedl Vít Rakušan, který současně požádá ukrajinského ministra vnitra, aby se ukrajinská policie věnovala organizovanému zločinu v Zakarpatské oblasti, odkud jsou lidé často organizovaně vypravováni za hranice EU a jsou jim slibovány výhody, které u nás nemají právo získat. „Jsme v kontaktu s romskými organizacemi, hejtmany i neziskovým sektorem. Zvládli jsme migrační vlnu, se kterou žádný krizový scénář nepočítal, a musíme zvládnout i situaci, kdy část uprchlíků přebývá na hlavním nádraží,“ dodal ministr vnitra.

V rámci řešení situace chce resort vnitra diskutovat i s Ministerstvem práce a sociálních věcí o tom, aby minimálně první sociální dávky pro Ukrajince s dočasnou ochranou neměly finanční, ale naturální podobu. V této souvislosti chce Ministerstvo vnitra jednat také s Ministerstvem financí, zda by nebylo možné organizovat zpáteční dopravu těch žadatelů o dočasnou ochranu, kteří u nás nezískají právo na sociální pomoc.
Ministerstvo vnitra rovněž připravuje zpřísnění posuzování žádostí o dočasnou ochranu. Nově se bude striktně kontrolovat, zda žadatelé mají v pasu razítko o překročení hranice EU. Ministerstvo vnitra tak reaguje na situaci, kdy k nám přicházejí lidé, kteří reálně před válkou na Ukrajině neutíkají.
Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem