číslo 3
24. února 2009
Stalo se:
5. 2. – 6. 2. 2009 Praha
Uskutečnilo se neformální jednání na vysoké úrovni mezi EU a USA. Jednání proběhlo na expertní úrovni ředitelů. Jménem EU ho vedla delegace českého předsednictví ve spolupráci se zástupci Generálního sekretariátu Rady EU, Evropské komise, Frontexu, Eurojustu, Europolu a budoucího předsednictví – Švédska.
5. 2. 2009 Praha
Konalo se zasedání Strategického výboru CEPOL (European Police College), kde se projednávala především nová struktura agentury, návrhy na tuto strukturu, které byly vzneseny na zasedání „rozšířené“ Troiky, a roční program.
4. 2. 2009 Praha
V Kongresovém centru Praha se uskutečnilo zasedání správní rady agentury Frontex (Evropská agentura pro řízení operativní spolupráce na vnějších hranicích členských států EU), na kterém byly představeny priority ČR v oblasti vnitřních věcí a ochrany hranic. Agentura Frontex se sídlem ve Varšavě poskytuje koordinační podporu členským státům EU/Schengenu v rámci ochrany vnějších hranic EU. Českou republiku reprezentoval na tomto fóru plk. Mgr. Vladislav Husák ředitel Služby cizinecké policie PČR.
3. 2. – 4. 2. 2009 Zbiroh
Proběhlo zasedání Výboru Evropské sítě prevence kriminality (EUCPN). Výbor je vrcholným orgánem této instituce a tvoří jej národní reprezentanti na pozici policy makers ze všech EU zemí. Účelem zasedání je seznámit se s analýzami aktuální situace v oblasti organizovaného zločinu uvnitř Evropy a hledání adekvátních preventivních aktivit. Rada zasedá na základě rotačního systému, takže v 1. pololetí 2009 předsedá ČR a kompletní agenda je v gesci odboru prevence kriminality MV.
29. 1. 2009 Praha
Ministr vnitra Ivan Langer se pracovně sešel na bilaterálním jednání se srbským ministrem vnitra Ivicou Dačićem. Mezi témata jednání patřilo například zrušení vízové povinnosti, sjednání smlouvy o policejní spolupráci či priority Ministerstva vnitra během předsednictví.
Neformální jednání EU s USA
Ve dnech 5. – 6. února se v Praze uskutečnilo neformální jednání na vysoké úrovni mezi U a USA. Jednání proběhlo na expertní úrovni ředitelů. Jménem EU ho vedla delegace českého předsednictví ve spolupráci se zástupci Generálního sekretariátu Rady EU, Evropské komise, Frontexu, Eurojustu, Europolu a budoucího předsednictví – Švédska.
Obsahem jednání byla émata dlouhodobé spolupráce EU a USA. Jedním z bodů jednání byla i příprava na zasedání inisterské Troiky EU-USA, které proběhne v dubnu 2009 rovněž v Praze.
V rámci prvního bloku ednání byla projednána výměna informací k tématu výstražných systémů pro pohřešované děti, tzv. systémů Child Alert. Zástupci Ministerstva vnitra informovali americkou stranu o svých aktivitách v této oblasti a pozvali americké experty na konferenci, která se bude konat 19. května 2009 v Praze a která bude zaměřena na výměnu nejlepší praxe v oblasti zřizování afungování výstražných systémů pro pohřešované děti v zemích EU a USA.

|
|

Během druhého bloku byla diskutována otázka zneužívání internetu k propagaci extremismu a terorismu. Delegáti se shodli, že internet vytváří pozitivní prostor pro svobodnou komunikaci, přístup k informacím a vyjadřování myšlenek. Stejně tak ale může být a je zneužíván zločinci jako prostředek k páchání trestné činnosti, a proto je třeba důsledně postupovat proti zneužívání internetu k nelegálním aktivitám. V tomto kontextu by mělo dojít mezi členskými státy EU a USA k navázání užší praktické spolupráce, výměně zkušeností, „best practices“ a k hledání dalších možných nástrojů, jak tomuto fenoménu předcházet či jej postihovat.
V průběhu třetího bloku si zástupci obou stran vyměnili informace o nejnovějším vývoji vízové politiky a praxe a ochrany hranic. Byl konstatován dosažený pokrok v oblasti vízové reciprocity, kdy v roce 2008 vstoupilo do bezvízového styku dalších sedm členských států EU. Předsednictví zdůraznilo význam dosažení plné reciprocity.
|
Zasedání Evropské sítě prevence kriminality (EUCPN)
se uskutečnilo ve dnech 3. – 5. února 2009 na zámku Zbiroh v rámci předsednictví ČR v Radě EU.
Jednání zahájila národní reprezentantka ČR v EUCPN Mgr. Alena Horáková, vedoucí oddělení pro lidská práva odboru prevence kriminality. Úvodem představila priority předsednictví ČR v oblasti prevence kriminality a pozvala účastníky na připravované CZ PRES akce – 19.5.2009 na mezinárodní konferenci „Výstražné systémy pro pohřešované děti v zemích EU“, 3.6.2009 na mezinárodní konferenci „Snižování poptávky po sexuálních službách“.
Na programu bylo projednání Výroční zprávy za rok 2008, která se předkládá ke schválení Radě JHA, a akční plán EUCPN na rok 2009. V dopolední části prezentovali zástupci Nizozemska, Velké Británie a Belgie jejich národní systémy a strategie prevence kriminality. Účastníci zasedání byli informováni o aktualitách na webových stránkách www.eucpn.org) a
|
|
dalších připravovaných aktivitách (konferencích, odborných seminářích apod.) v členských zemích EU. V odpoledních hodinách se účastníci seznamovali s analýzami aktuální situace v oblasti organizovaného zločinu uvnitř Evropy a hledání adekvátních celoevropských preventivních aktivit. Součástí jednání bylo také budoucí směřování EUCPN a transformace v oficiální EU instituci.
Exkluzivní prostředí zámeckých prostor, tradiční česká pohostinnost a bezchybný servis přispěly k vysokému ohodnocení úrovně zasedání i organizačního zajištění.

|
Priorita č. 3: Racionální protidrogová politika
Oblast boje proti drogám je tradičním předmětem zájmu ve všech členských zemích EU. Česká republika tomuto tématu věnuje mimořádnou pozornost. Podniká kroky v implementaci nového Akčního plánu EU pro boj proti drogám na období let
2009–2012, jenž vychází z celkové Strategie EU boje proti drogám a který byl přijat v prosinci 2008.
Jednou z priorit je otázka potlačování nabídky drog. Speciální pozornost věnujeme také problematice výroby a užívání amfetaminových drog.
Česká republika bude rovněž koordinovat jednotné vystoupení EU v rámci pravidelného zasedání Komise OSN pro narkotika, jehož součástí bude hodnocení desetiletého období plnění závěrů 20. zvláštního zasedání Generálního shromáždění OSN k otázce drog.
Geografickou prioritou v dané oblasti zůstává východní dimenze evropské sousedské politiky. V této souvislosti se zaměříme na vytvoření programu technické pomoci Ukrajině, Moldavsku, Bělorusku a pokud možno i Gruzii. Česká republika se také snaží navázat na francouzskou iniciativu v posílení boje proti drogám v západní Africe.
Rozhovor s ředitelkou odboru prevence kriminality
Jitkou Gjuričovou
Ve dnech 3. – 5. února se na zámku Zbiroh uskutečnilo zasedání výboru Evropské sítě prevence kriminality (EUCPN). Mohla byste krátce tento orgán představit a vysvětlit jeho význam?
Evropská síť prevence kriminality (European Crime Prevention Network – EUCPN) je mezinárodní fórum zaměřené na spolupráci v oblasti prevence trestné činnosti, především v oblasti výměny zkušeností dobré praxe. Od roku 2001 se konají čtyřikrát ročně pravidelná zasedání, vždy na základě rotačního systému, který kopíruje předsednictví EU. Česká republika jako předsedající země a odbor prevence kriminality MV jako gestor vůči EUCPN za ČR pořádaly první ze zasedání EUCPN v letošním roce.
Jednou z priorit Ministerstva vnitra v rámci předsednictví ČR v Radě EU je ochrana dětí. Čeho byste chtěla ve zbývajících měsících předsednictví na tomto poli dosáhnout?
V létě loňského roku jsme vytvořili projekt, který pracovně nazýváme „Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech“. Tímto projektem jsme paradoxně s několikaměsíčním předstihem navázali na iniciativu francouzského předsednictví, které koncem listopadu 2008 vyzvalo na neformální Radě ministrů vnitra a spravedlnosti (JHA) členské státy Evropské unie k vytváření pohotovostních systémů pátrání po pohřešovaných dětech. Naše aktivity budou směřovat k tomu, aby existující pohotovostní systémy, které má vytvořeno
|
|
mimo nás šest dalších států EU, byly schopné se v případě potřeby přeshraničního pátrání aktivovat na mezinárodní úrovni. Naším dalším cílem je zlepšení policejní spolupráce při pátrání po pohřešovaných dětech, včetně rozšíření policejních informačních systémů o bližší údaje o pohřešovaných dětech a pachatelích sexuálního násilí. Připravujeme také simulované cvičení, které prověří schopnosti evropské policejní spolupráce při pátrání po pohřešovaných dětech.
V květnu letošního roku proběhne konference na téma „Nejlepší praxe se systémy včasného varování v případech únosů dětí“. Co znamená systém včasného varování a jak může pomoci?
Systém včasného varování (Child Alert System) je analogií našeho Národního koordinačního mechanismu pátrání po pohřešovaných dětech. Na připravované expertní konferenci budou státy, které již mají pohotovostní systémy vytvořeny (Francie, Belgie, Nizozemsko, Lucembursko, Velká Británie, Řecko a Česká republika) prezentovat své zkušenosti s jejich fungováním. Česká kancelář SIRENE předvede simulaci policejního pátrání po pohřešovaném
dítěti v nadnárodní úrovni. O konání konference projevili mimořádný zájem zástupci USA, kteří
také předvedou svůj pohotovostní systém, známý pod názvem Amber Alert (Amber se jmenovala devítiletá holčička, která byla unesena a po několika dnech brutálně zavražděna). Cílem konference je představit jednotlivé pohotovostní systémy, identifikovat jejich styčné body a schopnost propojení na mezinárodní úrovni. |
Program akcí 17.2. – 2.3. 2009
23.2. – 24.2.2009 Vídeň: Konference o sběru dat o obchodování s lidmi – realizována Ministerstvem vnitra Rakouska ve spolupráci s IOM (mezinárodní organizace pro migraci)
24.2.2009 Praha: Troika DG – Francie, ČR, Švédsko – příprava setkání generálních ředitelů a náměstků ministrů odpovědných za veřejnou správu
25.2.2009 Praha: Setkání s poslanci Evropského parlamentu, členy výboru ITRE (Industry, Research and Energy)
26.2. – 27.2.2009 Brusel: Rada pro spravedlnost a vnitřní věci
28.2.2009 Vídeň: UNGASS negotiations – jednání o politické deklaraci o drogách a akčním plánu OSN