Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

Modern Administration


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Migrace jako společný evropský problém. V Praze se sešli ministři vnitra Česka, Rakouska, Slovenska a Maďarska

Nejen aktuální situace na západobalkánské migrační trase a její dopad na Evropu, ale i nelegální migrace do EU jako celek. To byla hlavní témata dnešního jednání ministrů vnitra středoevropských zemí v Praze. 

Vít Rakušan jednal dnes, 24. listopadu 2022, v Praze jako ministr vnitra země předsedající EU s ministry vnitra Rakouska Gerhardem Karnerem, Slovenska Romanem Mikulcem a Maďarska Sándorem Pintérem. Důvodem byla aktuální situace v oblasti migrace nejen na západobalkánské trase a příprava na zítřejší mimořádnou Radu ministrů vnitra k migraci v Bruselu.

Nelegální migrace za poslední rok roste na všech migračních trasách, které vedou do Evropy, nicméně více než polovina všech příchozích využívá právě západobalkánskou trasu. „Děkuji všem ministrům za spolupráci. Na zítra jsme svolali do Bruselu mimořádnou Radu, protože chceme migraci řešit jako společný evropský problém. Budeme se věnovat všem migračním trasám, hlavní problémy nám ale působí západobalkánská trasa,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

Jedním z řešení je dle ministra Rakušana tlak na země západního Balkánu na sladění vízové politiky s EU tak, aby počet příchozích přes tyto země výrazně klesal. Ministr připomněl, že první výsledky přineslo už nedávné jednání ministerského fóra EU vs. západní Balkán v albánské Tiraně, kde se v rámci předsednictví Česka podařilo dohodnout se Srbskem postup k harmonizaci vízové povinnosti a země západního Balkánu jsou připravené spolupracovat s Frontexem na ochraně svých hranic.

„Je nám líto, že jsme museli přistoupit ke kontrolám na hranicích se Slovenskem. Slovensko není viníkem situace a kontroly jsou mimořádné a dočasné. Ukončit je ale můžeme, až migrační tlak ze západního Balkánu poleví,“ doplnil Vít Rakušan.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

Print  E-mail