Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

Modern Administration


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Vít Rakušan seznámil předsedu vlády s fungováním resortu vnitra

Zvládnutí přílivu uprchlíků v souvislosti s válkou na Ukrajině, postup proti nelegální migraci, efektivní fungování státní správy nebo plnění programového prohlášení vlády. To byla hlavní témata dnešního jednání mezi předsedou vlády a ministrem vnitra. 

 

Ministr vnitra Vít Rakušan dnes, 18. října 2022, na Ministerstvu vnitra přijal premiéra Petra Fialu. Jednání bylo součástí bilančních návštěv premiéra na jednotlivých resortech. Předseda vlády ocenil ministra vnitra i celé ministerstvo za zvládnutí uprchlické vlny způsobené Putinovou válkou na Ukrajině i to, jak Vít Rakušan řeší aktuální vlnu nelegální migrace přes západní Balkán. Vyzdvihl aktivity ministra vnitra v boji s dezinformacemi, jeho kroky v rámci strategické komunikace státu nebo rozšiřování digitalizace.

Vít Rakušan předsedovi vlády poděkoval za jeho návštěvu a shrnul kroky ministerstva vnitra od nástupu vlády. „Bavili jsme se o ukrajinské krizi, kdy jsme přijali největší počet uprchlíků na hlavu v Evropě bez toho, aby nám stoupla kriminalita, o solidaritě občanů i o tom, co nás čeká do budoucna. Ujistil jsem pana premiéra, že děláme vše proto, abychom zvládli vlnu nelegální migrace, aktivně čelíme hybridním hrozbám, pracujeme na důležité legislativě i na nutném ozdravení České pošty,“ řekl ministr vnitra Vít Rakušan. Poděkoval také složkám IZS a zdůraznil lednové zvýšení tarifů policistů a hasičů o 10 %. „I když čelíme krizi, jsme schopní ocenit ty, kteří si to zaslouží,“ vysvětlil.

Za důležitý krok ke zvládnutí uprchlické vlny dosud nevídaného rozsahu způsobené ruskou agresí na Ukrajině Vít Rakušan považuje to, že se v rekordním čase podařilo přijmout zákony LEX Ukrajina a tím zajistit, že lidé, kteří uprchli před válkou, nezůstali bez pomoci na ulici.
V souvislost s nelegální migrací zmínil ministr vnitra dočasné zavedení kontrol na hranicích se Slovenskem i diplomatická jednání, která budou pokračovat i tento týden. Zmínil také závazek efektivního fungování státní správy, snižování počtu úředníků i revizi agend.
Za velkou výzvu považuje ministr vnitra udělat z České pošty moderní podnik pro 21. století. Proto na výměnu dozorčí rady a probíhající výběrové řízení na generálního ředitele navážou příští rok zásadní transformační kroky. „Pošta musí být dostupná v každém koutu republiky, ale musí být moderní a konkurenceschopná,“ doplnil Vít Rakušan.Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

Print  E-mail