Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

Modern Administration


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Radek John představil výsledky kontroly realizace úsporných opatření v oblasti mzdových prostředků

Dnes, 15. března 2011, představil ministr vnitra Radek John výsledky veřejnosprávní kontroly, jejíž cílem bylo zjistit, zda nedošlo při snižování platových tarifů k většímu snižování, než bylo zadáno. Nejvíce podnětů ministr vnitra obdržel z Olomouckého kraje. 

„Cílem kontroly bylo také prověřit, zda nedošlo k platovému zvýhodnění bez právního důvodu u manažerských funkcí či zjistit, zda kontrolovaná osoba správně a důsledně aplikovala nařízení vlády, kterým se stanovily stupnice základních tarifů pro příslušníky bezpečnostních sborů,“ vysvětlil Radek John.
 
Kontrola odboru finanční kontroly ministerstva vnitra se týkala vzorku služebních příjmů u jednotlivých kategorií příslušníků policie v rámci Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje a všech pěti územních odborů (Olomouc, Přerov, Šumperk, Jeseník a Prostějov včetně delimitované cizinecké policie). „Neopodstatněné nebo neodůvodněné úpravy služebních příjmů příslušníků policie Olomouckého kraje nebyly prokázány,“ zdůraznil ministr.
 
Kontrolu z podobných důvodů v rámci všech krajů útvarů s celorepublikovou působností provedl i policejní prezident plk. Petr Lessy, který na tiskové konferenci potvrdil ministrova slova. „Na základě provedeného auditu mohu konstatovat, že se jasně prokázalo, že všichni služební funkcionáři postupovali tak, jak měli,“ uvedl Lessy.
 
Generální ředitel HZS gen. Miroslav Štěpán prezentoval vývoj skutečných platů během ledna a února, kde dochází k pozvolnému nárůstu, díky kterému by se v rámci celého roku měl celkový propad příjmů hasičů relativně snížit.
 
Ministr upozornil, že u HZS, kde byly dopady mnohem vyšší, probíhá příkladná spolupráce se zástupci odborů.  „Spolu s vedením HZS a odbory jsme si vysvětlili nebo narovnali nesprávně vyměřené snížení platů u 394 konkrétních případů,“ upřesnil Radek John.
 
V této souvislosti také zdůraznil, že předáci policejních odborů místo jednání a přinášení konkrétních podnětů se scházejí s politiky a prezentují médiím nepřesná a nepravdivá čísla.
 
„Předáci policejních odborů po několika výzvách mých i mého náměstka Jaroslava Salivara nekomunikují, nepřinášejí konkrétní případy, žádné podněty, které by bylo třeba řešit, jsem neobdržel. Proto jsem se při svých pravidelných výjezdech do krajů začal scházet s regionálními zástupci odborů,“ vysvětlil Radek John. Dodal, že v Královéhradeckém kraji obdržel několik konkrétních podnětů, které by mohly vést k úsporám prostředků.
 
„Dokonce se ke mně dostalo několik případů, kdy byli policisté svými nadřízenými šikanováni a místo toho, aby se odbory za tyto policisty postavily, byly loajální služebním funkcionářům. Pro tyto policisty bude zřízena speciální emailová adresa zpovednice@mvcr.cz. Dopisy se dostanou přímo na můj stůl a já se těmito případy budu osobně zabývat místo odborů,“ dodal ministr.
 
Podle skutečných čísel o platech policistů a hasičů bez odměn má příjem nižší než 20 tisíc korun 2,9 % policistů. Nejvíce policistů - 33,6 % pak pobírá od 25 do 30 tisíc korun, 24,7 % policistů od 30 do 35 tisíc korun a až 22,8 % policistů od 20 do 25 tisíc korun. „U hasičů je 15 až 20 tisíc korun plat 9,3 % hasičů, 20 až 25 tisíc korun pobírá 38,4  % z nich a 25 až 30 tisíc korun je základní plat 31 % hasičů. Toto je základní plat bez odměn a příplatku za pohotovost, který u hasičů tvoří kolem 3000 korun měsíčně,“ zkonstatoval Radek John.
 
 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations



Links to new window

Print  E-mail