Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

Modern Administration


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Počet odposlechů klesl oproti roku 2004 o téměř 52 %

Vláda dnes projednala materiál „Analýza odposlechů a sledování osob a věcí dle trestního řádu za rok 2009“. Cílem analýzy je nejen statistické vyhodnocení úkonů za rok 2009, ale materiál by měl být i prostředkem ke zmapování současného stavu v oblasti nasazování odposlechů a nástrojem pro odhalení nedostatků. 

V roce 2009 pokračoval trend poklesu odposlechů. Zatímco v roce 2007 počet odposlechů klesl o 28 % na 5491, v roce 2008 o téměř 10 % na 4973 odposlechů, v roce 2009 jsme zaznamenali další pokles o 8 % na 4571 odposlechů. Oproti roku 2004 tak došlo k poklesu již o více než 52 %.
   
„Odposlech a záznam telekomunikačního provozu jsou úkony, které významně napomáhají v boji s nejzávažnější trestnou činností – korupce, organizovaný zločin či drogová kriminalita. Zároveň však představují velmi zásadní prolomení do základních práv a svobod člověka. Proto je nezbytné tyto úkony podrobit co nejdůslednější kontrole a pravidelně jejich nasazování vyhodnocovat,“ uvedl k analýze ministr vnitra Radek John.
   
 
 
Jiří Reichl
ředitel odboru tisku a tiskový mluvčí
Links to new window

Odposlechy-graf

Odposlechy-graf 

View larger image

Print  E-mail