Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

Modern Administration


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Reakce ministra vnitra Radka Johna na spekulace Lidových novin

Absurdní spekulace novinářů Lidových novin o mém pondělním programu mne nutí upřesnit původní tiskovou zprávu, kterou vydalo Ministerstvo vnitra. 

Tato tisková zpráva k dopravní nehodě auta ochranné služby zněla takto: „Vzhledem k aktuálním bezpečnostním opatřením v souvislosti s teroristickou hrozbou jsem včera navštívil Letiště Praha-Ruzyně a Národní kontaktní bod pro terorismus, kde mne zastihla zpráva o nálezu podezřelých balíčků s diodami na Malé Straně. Okamžitě jsem se rozhodl prověřit situaci na místě, kde zasahovali pyrotechnici. Při cestě na Malou Stranu vyhodnotila Ochranná služba Policie ČR situaci tak, že je nutno použít modrý maják a výstražné zvukové zařízení,“ řekl ministr vnitra Radek John.
 
Nepovažoval jsem za vhodné uvádět další podrobnosti. Nicméně fámy, které se vyrojily v tisku mne k tomu nutí. Podezřelé balíčky s diodami se objevily v blízkosti německé ambasády. V tu dobu se tam konaly oficiální oslavy výročí sjednocení Německa a byl tak přítomen celý diplomatický sbor, řada českých poslanců a senátorů i premiér Petr Nečas. Proto bylo nutné získat informace o reálnosti případného nebezpečí a rozhodnout, jestli je třeba přijmout případná další výjimečná opatření k ochraně ústavních činitelů. To byl důvod mé urychlené cesty na Malou Stranu, kde k nálezům podivných balíčků došlo. Pokud bezpečnostní experti  tvrdí, že jsem na místo vůbec neměl jezdit, předpokládám, že by v mé pozici také zřejmě nařídili evakuaci německé ambasády, což by skončilo mezinárodní blamáží. Jsem rád, že mé vyhodnocení situace vedlo ke správnému rozhodnutí  a že žádná další výjimečná bezpečnostní opatření k ochraně hostů německé ambasády nebylo třeba provést. Pro uklidnění situace jsem proto hodinu po začátku oslav navštívil německou ambasádu, kde jsem hovořil s německým velvyslancem o naší připravované schůzce na Ministerstvu vnitra a také se styčným důstojníkem Spolkového kriminálního úřadu, s nímž spolupracují policisté Národního kontaktního bodu pro terorismus.
 
 
Radek John
ministr vnitra

Print  E-mail