Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

Modern Administration


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Na cestě za kulturou doživotní šok

Křížky u silnice 

 

Podnikatelka z malého krušnohorského městečka připravila dvaceti spoluobčanům výlet do hlavního města, návštěvu divadla ke konci školního roku, umělecký zážitek v předprázdninovém čase, setkání s herci, které obyčejně vídáme jenom v televizi nebo v biografu. Jenomže kousek za humny čekal dvacítku natěšených lidí v mikrobusu – mezi nimi pět dětí – hrůzný okamžik!

Na dlouhém rovném úseku na silnici (dosti nemile pověstná I/13) mezi Ostrovem nad Ohří a Kláštercem nad stejnou řekou vjel u dědiny Damice na hlavní tah z vedlejší komunikace zcela nečekaně osobní automobil. Nedal přednost malému autobusu, trefil jej do pravého boku, srazil z vozovky. Řidič vozidla s předností v jízdě se v nejposlednější chvíli sice pokusil strhnout řízení, zabránit srážce ovšem nebylo v jeho moci. Autobusek skončil mimo silnici, narazil do sloupu telegrafního vedení – a převrátil se na levý bok.

Jedna starší žena děsivý střet na místě – pod „sestřeleným“ vozem – nepřežila. Dalších osmnáct cestujících, včetně všech dětí, bylo po nehodě rozvezeno do nejbližších nemocnic s rozmanitými, život méně ohrožujícími úrazy, se zlomeninami, s otřesy mozku, s tržnými ranami a zhmožděninami.

Skupinka řidičů, kteří byli víceméně bezprostředně na místě neštěstí, pohotově pomocí několika heverů nadzvedávala havarovanou karoserii, protože však hrozil posun hmotnějšího automobilu, vyzněla vyprošťovací záchranná snaha naprázdno. Třináctileté děvče „osvobodili“ zpod vraku s těžce zdevastovanou rukou až profesionální záchranáři.

Aby nepřišla o paži, startoval k jejímu transportu z nemocnice v Ústí nad Labem po prvním odborném lékařském ošetření – ještě v tu sobotu večer – záchranářský vrtulník. Dívka skončila na specializovaném zdravotnickém pracovišti Thomayerovy nemocnice v pražské Krči.

O tom, kdo incident v silničním provozu zavinil, není podle policie pochyb. „Jednoznačně je to nedání přednosti v jízdě,“ praví se v oficiálních záznamech. V „souběhu“ s „oslabenými“ schopnostmi řízení mladého muže za volantem.

„Řidič (29), který způsobil dopravní nehodu, byl obviněn z trestných činů ohrožení pod vlivem návykové látky (měl v krvi 1,91 promile alkoholu!), řízení bez řidičského oprávnění (!) a neoprávněného užívání cizí věci (auto bylo ukradené!).

Byl podán návrh na vzetí do vazby, vazba však uvalena nebyla, což otřáslo širokým okolím – i policejním přesvědčením.

Zajímavá může být – na tomto místě a z našeho autorského hlediska – též míra provinění, ne-li přímo spoluviny, u spolujezdců bezohledného pachatele zločinných skutků (byli dva a oba dospělí): Museli totiž vše v daný okamžik podstatné – a nepatřičné – o muži usedajícím k řízení cizího osobního automobilu vědět! A mohli tedy – nebo přesněji v duchu obecného dodržování zákona měli – trestuhodnému chování/řádění „kolegy“ zabránit!

Naše zákony zatím – bohužel? – podobné „spoluaktivity“ neposuzují / netrestají (snad s výjimkou spolucestujících ve vozidle, které převáží – a zúčastnění to vědí – v kufru zavražděnou osobu za účelem jejího „zmizení“ ze světa).

Zpět k výše popisované dopravní nehodě: řidiči hrozí za to, co způsobil, trest odnětí svobody možná až na 6 let (zřejmě i dle přihlédnutí soudu k jeho kriminální minulosti, případným recidivám atd.)...

Text: /ki/
Foto P ČR

Print  E-mail