Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Seminář "Ochrana dětí před sexuálním zneužíváním dětí (nejen) na síti"

Na konci června byl odborem prevence kriminality Ministerstva vnitra uspořádán mezinárodní seminář "Ochrana dětí před sexuálním zneužíváním dětí (nejen) na síti". Společné konání semináře iniciovala britská ambasáda a Centrum pro sexuální vykořisťování dětí a ochranu na síti (CEOP). 

Semináře se zúčastnili pracovníci odborů MV (odbor prevence kriminality, odbor bezpečnostní politiky, odbor azylové a migrační politiky, odbor vzdělávání a správy policejního školství), zástupci Policie ČR (Oddělení informační kriminality PP, Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, specialisté Policejního prezidia na mravnostní kriminalitu páchanou na mládeži, zástupci Ředitelství Služby cizinecké policie), státní zastupitelé, delegáti Ministerstva práce a sociálních věcí a představitelé neziskových organizací (Nadace naše dítě, IOM, Linka bezpečí, Nadace Terezy Maxové, Fond ohrožených dětí) a zástupci britského Centra pro sexuální vykořisťování dětí a ochranu na síti (CEOP).

Dopoledne program naplnila Caroline Logue (koordinátorka vzdělávacích programů CEOP). Popsala, jaké prostředky na síti pedofilové využívají k získání přístupu k dětem, jaké preventivní aktivity ve Velké Británii jsou aktuálně realizovány a jaké existují možnosti ohlásit zneužívání dítěte na internetu přímo policii. Hovořila také o detekci pedofilů.

V odpolední sekci vystoupil Julian Norris (vedoucí oddělení registru sexuálních deviantů a oddělení pohřešovaných pedofilů) a informoval o fungováníregistru sexuálních násilníků. Britský registr sexuálních násilníků umožňuje dohled nad jejich pohybem násilníků a ukládá jim řadu povinností (např. ohlásit každou cestu delší než 3 dny) je veřejně nepřístupný. Totožnost pedofila je zveřejněna pouze tehdy, pokud se daný pachatel "pohřešuje" (ve Velké Británii jsou to pouze 2 % registrovaných násilníků a pedofilů). Podobné registry fungují např. v USA, Francii apod. Přednášející dále hovořil o problematice terciální prevence, odhadu rizika delikvence a zdůraznil nutnost výměny informací mezi zainteresovanými institucemi.

Velký prostor byl věnován výhodám registru sexuálních násilníků, který umožňuje lokalizovat pedofila v zemi původu a monitorovat jeho pohyb i v případě cesty do zahraničí. V návaznosti na tragédie posledních měsíců, kdy došlo např. ke zneužití a vraždě českého chlapce slovenským pedofilem, se většina účastníků vyslovila pro existenci takového registru i v České republice.

Účastníci ocenili přínos semináře, který jim umožnil seznámit se se zkušenostmi britských kolegů a jednohlasně se shodli na tom, že zásadní je prosazovánívzdělávání dětí o bezpečném užívání internetu všemi možnými prostředky, především prostřednictvím rodičů a školy. Internet by děti využívat měli pro svůj rozvoj a zábavu, měly by však vědět, jaké nebezpečí na ně číhá, jak se takového nebezpečí vyvarovat a kam případně ohlásit podezření na výskyt pedofila na síti.

  

Mgr. Alena Horáková
odbor prevence kriminality MV

  


25. července 2008

Odkazy do noveho okna

Účastníci semináře

Účastníci semináře "Ochrana dětí před se... 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem