Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Další úspěšně vyléčené děti se vracejí zpátky do Afghánistánu

V rámci pokračující realizace humanitárního programu MEDEVAC v Afghánistánu, jehož gestorem je Ministerstvo vnitra ČR, odletí vojenským leteckým speciálem AČR v pondělí dne 9. června 2008 v 06:00 hod. z vojenského letiště Praha-Kbely dvě afghánské děti, které se v ČR podrobily léčbě v rámci humanitárního programu MEDEVAC. 

Šestiletá Breshna a jednoroční Mohammadi podstoupili úspěšné operace vrozených srdečních vad v Dětském kardiocentru Fakultní nemocnice v Motole a absolvovali rekonvalescentní léčbu v Olivově dětské léčebně v Říčanech.

Tyto dvě afghánské děti vybral do humanitárního programu MEDEVAC expertní tým lékařů z Ústřední vojenské nemocnice Praha a z Dětského kardiocentra Fakultní nemocnice v Motole. Tito lékaři byli začátkem prosince loňského roku vysláni Ministerstvem vnitra ČR do vojenské polní nemocnice AČR v Kábulu, aby se podíleli na výběru dětských pacientů z Afghánistánu, kteří měli odcestovat do ČR a podstoupit zde léčbu.

Dalšími afghánskými pacienty zařazenými do humanitárního programu MEDEVAC, kteří v současné době pobývají v ČR, jsou sedmiletá Nasima, dvouletá Safa, jedenáctiletý Abdul a devětatřicetiletý Tahir, kteří byli do Prahy přepraveni vojenským leteckým speciálem AČR počátkem dubna letošního roku.

Všichni čtyři pacienti již podstoupili úspěšné operace srdečních a ortopedických vad v pražských fakultních nemocnicích a nyní absolvují rekonvalescentní léčbu v Olivově dětské léčebně v Říčanech. Zpátky do Afghánistánu se budou vracet nejbližším možným letem vojenského leteckého speciálu AČR s volnou kapacitou.

Humanitární program MEDEVAC, jehož pokračování bylo schváleno vládou ČR a jehož realizaci je zajišťuje Ministerstvo vnitra ČR v úzké spolupráci s resorty ministerstev obrany a zdravotnictví, je primárně určen pro vážně nemocné děti z válkou postižených či jinak potřebných oblastí, pro které je za stávajících okolností nutná lékařská péče v jejich domovině nedostupná. Vláda na jeho letošní působení uvolnila finanční částku ve výši 5 milionů korun.

Dosavadní bilance humanitárního programu MEDEVAC činí za léta 1993 až 2007 celkem 120 transportovaných a v ČR léčených pacientů (většinou dětí) z oblastí postižených válkou či přírodními katastrofami, jako je Bosna a Hercegovina, Kosovo, Čečensko, Irák, Pákistán a Afghánistán.

  

Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

  


6. června 2008

vytisknout  e-mailem