Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

České projekty obstály na prestižní soutěži eInclusion Awards 2008 na výbornou!

Celkem tři české projekty se probojovaly do finále mezinárodní soutěže eInclusion Awards 2008 vyhlášené Evropskou komisí za účelem zvýšení povědomí a uznání projektů a řešení, které prostřednictvím ICT mohou pozitivně ovlivnit sociálně znevýhodněné nebo digitálně vyloučené skupiny občanů. 

Soutěžilo se v následujících sedmi kategoriích: Důstojné stáří, Opomíjení mladí lidé, Geografické začlenění, Kulturní rozmanitost, Počítačová gramotnost, e-Dostupnost (e-Accessibility) a Veřejné služby pro všechny (inkluzivní e-Government). Vyhlášení výsledků a slavnostní ocenění vítězů každé kategorie proběhne během ministerské konference k eInclusion 1. prosince 2008 ve Vídni.

Z celkem 469 přihlášených projektů postoupilo do finále této prestižní soutěže 35 projektů z celé Evropy, z toho tři projekty z České republiky.
V kategorii kulturní rozmanitost se mezi pět nejlepších probojovala obecně prospěšná společnost ERUDIS se svým projektem "Internetové kluby ČH@VE", který podporuje rozvoj informační a počítačové gramotnosti u znevýhodněných dětí 2. stupně ZŠ, kteří mají ztížený přístup k moderním informačním technologiím, zejména k počítači a internetu.

V kategorii e-Acessibility budou barvy České republiky hájit dokonce dva projekty. Prvním úspěšným finalistou je projekt společnosti APEX Jesenice - "Systém TYFLOSET" (elektronický orientační a informační systém pro nevidomé a slabozraké) s řešením usnadňujícím navigaci nevidomých občanů v prostředcích MHD a vybraných budovách v několika městech ČR.

Druhým finalistou v této kategorii je společný projekt ČVUT a firmy MEDICTON group "Systém I4Control", jenž představuje tzv. speciální brýle, které nahrazují myš u počítače a umožňují ovládání počítače pouhým zrakem.

V pořadí zemí podle počtu finalistů se Česká republika spolu s Holandskem zařadila na třetí místo. Ke zviditelnění českých projektů v soutěži podporující začleňování občanů do informační společnosti významně přispěl workshop "eInclusion Awards" pořádaný 11. srpna tohoto roku Ministerstvem vnitra za podpory náměstkyně ministra vnitra Mgr. Lenky Ptáčkové Melicharové, která k výsledkům soutěže říká: "Jsem velmi ráda, že české projekty obstály v tvrdé evropské konkurenci a věřím, že umístění v soutěži eInclusion Awards 2008 pomůže rozšíření českých řešení v dalších zemí Evropy."

  

Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

  


17. října 2008

vytisknout  e-mailem