Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Program Pomoc na místě opět v akci. Česká republika pomůže Maltě, Kypru a Senegalu

Program Ministerstva vnitra Pomoc na místě bude opět pomáhat v prevenci nelegální migrace do Evropské unie. Vláda totiž schválila tři finanční dary v celkové hodnotě 62.5 milionů korun. Pomoc z České republiky tentokrát zamíří na Maltu, Kypr a do Senegalu. 

 

Vláda dnes, 16. srpna 2023, schválila další podporu zemím zasažených silným migračním tlakem. V rámci programu Ministerstva vnitra Pomoc na místě se rozdělí celkem 62,5 mil. Kč. Prvních 25 mil. Kč je určeno na pomoc Maltě. „Projekt, který z peněz chceme podpořit, má v konečném důsledku za cíl rozbití pašeráckých sítí na pobřeží severní Afriky. Což je ostatně i jedna z našich priorit. Nikdo si totiž nepřejeme zbytečně ztracené lidské životy,vysvětluje ministr vnitra Vít Rakušan. Finanční pomoc Malta využije v projektu, který se zaměřuje na rozvoj a posílení kapacit libyjských orgánů v oblasti migrace, druhá část je určena na nákup taktického bezpilotního systému pro monitoring námořní hranice.

Druhý peněžní dar směřuje na Kypr, který je již několikátým rokem jednou z nejzatíženějších zemí, co se týče počtu žádostí o mezinárodní ochranu v přepočtu na počet obyvatel. Poskytnutí částky ve výši 12,5 mil Kč. přispěje k navýšení kyperských ubytovacích kapacit pro nezletilé žadatele o mezinárodní ochranu bez doprovodu. Vedle toho také dojde k posílení personálních kapacit nezbytných pro hladký průběh azylových řízení u těchto žadatelů.

Třetím peněžním darem ve výši 25 mil. Kč podpoří Ministerstvo vnitra projekt v Senegalu, který se zaměřuje na reintegraci navrátilců a vytvoření stabilních podmínek pro jejich život. Tento projekt realizovaný Mezinárodní organizací pro migraci (IOM) je Ministerstvem vnitra podporován již od roku 2021 a je hodnocen jako velmi úspěšný. To ostatně potvrdil i monitoring projektu, který Ministerstvo vnitra provedlo ve spolupráci se zastupitelským úřadem ČR v Senegalu v květnu tohoto roku. Udělení tohoto daru tak zásadně přispěje k prevenci nelegální migrace na západoafrické migrační trase.

Klára Dlubalová
odbor komunikace Ministerstva vnitra

vytisknout  e-mailem