Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Česko podpoří projekty zaměřené na prevenci nelegální migrace

Na návrh Ministerstva vnitra vláda dnes, 21. června 2023, schválila udělení dvou peněžních darů do zahraničí. Finanční podpora v hodnotě 37,5 milionu Kč z programu Pomoc na místě zamíří do Turecka a Tuniska. Oba dary cílí na prevenci nelegální migrace do Evropské unie. 

 

Podpora dobrovolných návratů migrantů z Tuniska do zemí původu a jejich reintegrace, to je hlavní cíl projektu Mezinárodní organizace pro migraci, který Česko díky programu Pomoc na místě finančně podpoří částkou ve výši 25 milionů korun. Ministerstvo vnitra tak pokračuje v podpoře zemí, které trpí silným migračním tlakem. Centrální středomořská migrační trasa do Itálie zažívá od počátku roku 2023 enormní nárůst, o více než 230 % v porovnání s předchozím rokem. Proto Ministerstvo vnitra ve spolupráci s Itálií v rámci tzv. dobrovolného solidárního mechanismu připravilo podporu projektu v Tunisku, odkud vyplouvá do Itálie nejvíce migrantů. Realizátorem projektu bude Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). „Česká republika je v oblasti migrace dlouhodobě solidární se zasaženými členskými státy a poskytuje jim finanční i technickou podporu. Jako nejefektivnější forma pomoci se nám osvědčilo pomáhat tam, kde se s problémy skutečně potýkají. V konečném důsledku tímto způsobem snižujeme migrační tlak na Evropu,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan a dodal, že programy Ministerstva vnitra na prevenci nelegální migrace fungují nepřetržitě od roku 2015.

Další pomoc ministerstva poputuje na podporu uprchlíků a místní komunity postižených ničivým zemětřesením v Turecku. K těmto účelům je vyčleněno 12,5 milionu korun, které Ministerstvo vnitra uvolnilo rovněž v rámci programu Pomoc na místě. Dar má za cíl pomoci se zajištěním ubytování a základních potřeb uprchlíkům, kteří v důsledku zemětřesení přišli o střechu nad hlavou a živobytí. Finanční podporu na tyto aktivity získá Mezinárodní centrum pro rozvoj migračních politik.

POMOC NA MÍSTĚ

Stálý program Pomoc na místě spolu se zdravotně humanitárním programem MEDEVAC tvoří humanitární a asistenční opatření Ministerstva vnitra na pomoc zemím s velkými uprchlickými populacemi a zemím, které čelí značným migračním tlakům. Z programu Pomoc na místě jsou udělovány peněžní dary do zahraničí určené na asistenci uprchlíkům v místě jejich prvního vysídlení, osobám vnitřně vysídleným a osobám, které se navrátily do země svého původu. Dále jsou poskytovány dary na posilování azylového a migračního systému, ochrany hranic a na boj proti nelegální migraci. Příjemci těchto finančních příspěvků jsou vládní partneři, mezinárodní organizace a mezinárodní nevládní organizace. Více o letošních prioritách programu naleznete zde.

Klára Dlubalová
odbor komunikace

vytisknout  e-mailem