Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministerstvo vnitra podporuje již čtyři roky aplikaci Bright Sky

Obětem domácího násilí pomáhá již čtyři roky aplikace Bright Sky od Nadace Vodafone, kterou podporuje Ministerstvo vnitra přes program prevence kriminality. Aplikace jednoduchou a srozumitelnou formou pomáhá přístupu ke spravedlnosti, k řešení závažných situací a uplatnění práv obětí. Aplikaci zároveň využívají i policisté při řešení domácího násilí. 

 

Ročně je v Česku hlášeno přibližně 8500 incidentů se znaky domácího násilí mezi osobami ve společné domácnosti. Tyto incidenty řeší kromě policistů služby pořádkové policie a kriminalistů i speciálně vyškolené týmy na domácí násilí. Vzhledem k dobrým zkušenostem s využitím aplikace Bright Sky při kontaktu s oběťmi se připravují další školení policistů, především služby pořádkové policie.

„V tuto chvíli je nachystáno školení ve Středočeském kraji, další kraje budou následovat. Policisté budou proškoleni k tomu, aby v případě zásahu u domácího násilí dokázali obětem představit aplikaci Bright Sky a její využití. Mohlo by to pomoct oběti v rozpoznání závažnosti násilí a třeba i k zajištění důkazů, které z násilné činnosti vyplynuly,“ sdělil vrchní ředitel sekce vnitřní bezpečnosti a policejního vzdělávání Jan Paďourek.

Aplikace Bright Sky

Aplikace Bright Sky, kterou provozuje Nadace Vodafone, poskytuje kompletní, ověřené a aktualizované informace každému, kdo se nachází v násilném vztahu, nebo těm, kteří se v této souvislosti obávají o někoho blízkého. Nabízí adresář odborných služeb specializovaných na problematiku domácího násilí z celé ČR, dotazníky k vyhodnocení bezpečí (nebo naopak rizik) ve vztahu, informace o domácím a sexuálním násilí a nově i srozumitelného průvodce českými zákony. Aplikace slouží též jako deník pro uchování důkazů, které lze použít jako důkazní materiál v přípravném trestním řízení.
Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem