Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministerstvo vnitra spouští informační platformu pro veřejnost

Dostupnější informace o krocích státu, možnostech pomoci lidem s vysokými cenami nebo jasné a přehledné informace o aktuálních tématech, která se objevují ve veřejném prostoru, to jsou cíle nové informační platformy pro nejširší veřejnost, kterou připravilo Ministerstvo vnitra. Systém umožní státu i dalším veřejným institucím informovat občany pohotově, jednoduše a srozumitelně. 

Jak ukazuje průzkum společnosti InsightLab[1] z ledna 2023, který si nechalo vypracovat Ministerstvo vnitra, nemá přibližně polovina lidí o aktuálním dění dostatek informací. Proto resort vnitra spouští informační platformu, která bude aktuální informace o službách státu a dalších aktuálních tématech prezentovat srozumitelně a přístupně pro všechny. Součástí platformy bude webová stránka www.nenaletet.cz, na které budou přehledně prezentované informace o aktuálních tématech i fakta a čísla z nezávislých zdrojů. Internetovou prezentaci doplní pravidelně aktualizované jednoduché plakáty na veřejných vývěskách, informačních plochách ve veřejné dopravě a na dalších místech.

Vycházíme tak vstříc lidem i samosprávám, které už dlouho volají po lepší komunikaci s občany tak, aby lidé měli přístup k ověřeným informacím a mohli si poradit v různých životních situacích. Snažíme se i informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.  Naším cílem je poskytnout lidem informace ve formě, která je přístupná a bude fungovat. I proto chceme využít místní vývěsky a prostor ve vlacích nebo MHD a dostat se skutečně ke všem, včetně lidí, kteří nesledují pravidelně tradiční média,“ říká ministr vnitra Vít Rakušan.

Polovina lidí nemá o aktuální situaci dostatek informací 

Dle průzkumu společnosti InsightLab faktické informace podávané srozumitelnou formou ve fyzické i online podobě považují za užitečné více než dvě třetiny lidí. Největší hodnotu pro ně mají aktuální informace o dostupnosti energií a celkové situaci v energetice. Za stejně užitečné považují informace o online službách, které stát nabízí, jako je například možnost vyřídit řadu úředních podání čistě elektronicky přes Portál občana. Obě témata vnímá jako užitečná 75 % respondentů. Lidé pociťují informační deficit i u dalších aktuálních témat, jako je třeba dostupnost léků nebo situace ukrajinských válečných uprchlíků. 

Téměř 50 % respondentů zároveň v průzkumu uvedlo, že o aktuálních tématech i službách státu nemají dostatek informací a pro 40 % je obtížné získat dostatečné informace o současné mezinárodní situaci a válce na Ukrajině. Průzkum Nadačního fondu na podporu nezávislé žurnalistiky a agentury Media z roku 2021 navíc zjistil, že přibližně 37 % lidí nesleduje téměř vůbec zpravodajská média, což znamená, že se k nim aktuální a nezávislé informace dostávají jen velmi obtížně. 

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

 

[1] Výzkum, který si zadalo Ministerstvo vnitra u společnosti InsightLab, proběhl na vzorku 800 respondentů, který byl reprezentativní pro českou populaci z hlediska věku, pohlaví, vzdělání a velikosti bydliště. Dotazování probíhalo poslední týden v lednu 2023 na ověřeném online panelu respondentů společnosti InsightLab, která poskytuje data od roku 2013.

vytisknout  e-mailem