Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Pořizování softwaru pro subjekty veřejné správy

Dne 1. 12. 2008 uzavřelo Ministerstvo vnitra ČR, na základě usnesení vlády č. 332/2008 a 799/2008 o úpravě smluvních vztahů se společností Microsoft, rámcovou smlouvu s vítězem zadávacího řízení, společností Fujitsu Siemens Computers s. r. o., na poskytování licencí k produktům Microsoft. 

Následně bude možné uzavřít konkrétní prováděcí smlouvy na nákup jednotlivých licencí a služeb pro subjekty veřejné správy.

Cílem uvedených usnesení bylo vytvořit nový smluvní rámec tak, aby byla zabezpečena optimální ekonomická výhodnost pořizovaných licencí, jejich úplná a dlouhodobá legalizace, standardizace a také možnost využívání nejnovějších verzí softwarových produktů po dobu celého trvání smlouvy. Dalším záměrem je přispět k efektivitě informatizace veřejné správy a společnosti a jednoduchým způsobem zabezpečit moderní, legální a ekonomicky výhodné programové vybavení veřejné správy.

V souladu se stanovenými hodnotícími kritérii zadávacího řízení byla jako nejlepší a ekonomicky nejvýhodnější vyhodnocena nabídka předložená společností Fujitsu Siemens Computers s. r. o.

Vítězná nabídka garantuje, že všechny nové nákupy budou probíhat pouze v nejpříznivější cenové hladině.

"Veřejná správa může získávat veškerý software ve velmi výhodném licenčním modelu Enterprise Agreement, který byl navíc soutěží zlevněn proti běžné cenové nabídce o dalších 15 %. Jsem velmi rád, že se této slevy podařilo dosáhnout. Je vidět, že když postupují úřady společně, jsou schopny docílit výrazných úspor podobně, jako při zajištění služeb komunikační infrastruktury," říká Zdeněk Zajíček, náměstek ministra vnitra.

Předpokládá se, že programovým balíkem Professional Desktop, který obsahuje 14 aplikací, může být vybaveno cca 200 000 PC veřejné správy. Na základě nově uzavřených prováděcích smluv může získat veřejný sektor v průběhu pěti let úspory ve výši až 4,1 mld. Kč, pokud budou dodrženy podmínky uvedené ve smlouvě.

Příprava soutěže na dodávku licencí Microsoft ukázala, že nákup licencí SW ve veřejné správě dosud probíhal nekoordinovaně, a tím mnohdy i ekonomicky nevýhodně. Zvolený model tedy do budoucna zajistí přehled o produktech nakoupených subjekty veřejné správy a umožní vyhodnocení ekonomické výhodnosti nákupů.

Podoba centrálního zadání byla zvolena s ohledem na její prověřenost a efektivitu. Umožňuje zajištění legálního SW pro všechny subjekty státní správy, přehled o pořízených a užívaných produktech společnosti Microsoft i pozdější vyhodnocení pořízení SW.

Uzavřením rámcové smlouvy na poskytování licencí k produktům Microsoft se v žádném případě nevytváří ani nepodporuje monopolní postavení společnosti Microsoft. Pokud se úřady rozhodnou využít nabídky jiných společností, tato smlouva jim v tomto postupu nijak nebrání.

Smlouva bude od úterý 2. prosince zveřejněna na webu Ministerstva vnitra - https://www.mvcr.cz/.

  

Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

  


1. prosince 2008

vytisknout  e-mailem