Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vláda schválila návrh ministra vnitra na rozpuštění Dělnické strany

Vláda dnes na podnět ministra vnitra Ivana Langera rozhodla podat Nejvyššímu správnímu soudu návrh na rozpuštění Dělnické strany. 

"Jakkoliv se jednalo o složité rozhodování, jsem vnitřně přesvědčen, že to bylo správné rozhodnutí. Je třeba si uvědomit, že základem demokratického státu je svobodná soutěž politických stran. Vedle toho také platí, že demokracie musí mít sílu bránit se těm, kteří pod rouškou svobodné soutěže politických stran a hnutí vystupují s myšlenkami, které nejsou v souladu s právním pořádkem a ústavou garantovanými právy a svobodami občanů, a kteří porušují platné zákony. Věřím, že tento návrh u Nejvyššího správního soudu uspěje, a že tímto nejen vláda, ale také Nejvyšší správní soud jasně vyšle do české společnosti signál, že jednání instituce zvané Dělnická strana nejsou a nebudou v ČR tolerovány," sdělil po dnešním zasedání vlády ministr vnitra Ivan Langer.

Vláda ČR je přesvědčena, že v případě Dělnické strany dochází k naplnění dikce §4 zákona o sdružování v politických stranách a hnutích, který mimo jiné jasně hovoří, že činnost nemohou vyvíjet  strany a hnutí:

  • které porušují ústavu a zákony nebo jejichž cílem je odstranění demokratických základů státu,
  • které nemají demokratické stanovy nebo nemají demokraticky ustanovené orgány,
  • které směřují k uchopení a držení moci zamezujícímu druhým stranám a hnutím ucházet se ústavními prostředky o moc nebo které směřují k potlačení rovnoprávnosti občanů,
  • jejichž program nebo činnost ohrožují mravnost, veřejný pořádek nebo práva a svobodu občanů.
     

Premiér Mirek Topolánek na tiskovém brífinku potvrdil, že vláda se dlouhodobě zabývá jak problematikou extremismu, tak problematikou řešení příčin nejrůznějších problémů, které jsou pro extremismus živnou půdou a proto je součástí usnesení vlády nový bod:

"Ti, co na boji proti extremismu spolupracují resortně, vytvoří nadresortní orgán řízený ministerstvem vnitra. Ten do 28. února 2009 vytvoří základní materiál a předloží jej vládě. Materiál bude definovat nejen problémy levicového a pravicového extremismu, ale také příčiny a případné legislativní a exekutivní návrhy, aby vláda mohla případně okamžitě reagovat," dodal na závěr brífinku premiér Mirek Topolánek.

  

Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

  


24. listopadu 2008

vytisknout  e-mailem