Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

1. leden 2009: Czech POINT umožní řidičům zjistit stav bodového konta

Sněmovna dnes schválila novelu o provozu na pozemních komunikacích. 

Novela od 1. ledna 2009:

  • opět umožňuje strážníkům měřit rychlost v obcích,
  • zjednodušuje řidičům přístup k informacím o stavu jejich bodového konta,
  • odstraňuje věcný nedostatek týkající se vyšetřování trestných činů příslušníků Policie České republiky.
     

Ministr vnitra Ivan Langer, který novelu Sněmovně  předkládal, uvedl:

"Tento návrh zákona obsahuje tři oblasti. První je náprava stavu, který by mohl nastat od nového roku, kdy by trestné činy policistů nemohli vyšetřovat státní zástupci, ale trestná činnost policistů by byla vyšetřována samotnými policisty. Druhá oblast je rozšíření komfortu pro řidiče, a to o možnost podávání výpisů z bodového registru řidičů na Czech POINTech, tedy v místech, která se nacházejí v blízkosti jejich bydlišť. A třetí je nová úprava působnosti městských policií v oblasti měření rychlosti."
 

Odstranění věcných nedostatků

Návrh zákona je reakcí na legislativní proces, který proběhl v Parlamentu při projednávání vládního návrhu zákona o Policii České republiky. Při jeho projednávání došlo k vypuštění oprávnění obecní policie měřit rychlost vozidel a ke svěření vyšetřování trestných činů příslušníků Policie České republiky útvarům Policie České republiky.

Novelou zákona se opět zavádí oprávnění pro obecní policii, která bude měřit rychlost pouze na místech, která určí Policie České republiky. Při tomto měření bude postupovat v součinnosti s Policií České republiky. Místa, kde rychlost bude měřena, budou označena novou dopravní značkou. Dále Sněmovna opět svěřila vyšetřování trestných činů příslušníků Policie České republiky státním zástupcům.

Czech POINT - vše na jednom místě, od ledna i výpis z registru řidičů.

Změna zákona o silničním provozu, týkající se možnosti výpisu z registru řidičů v rámci Czech POINTů (Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál), vytvoří řidičům možnost seznámit se na určených místech Czech POINT se záznamem svého bodového ohodnocení.

  

Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

  


31. října 2008

vytisknout  e-mailem