Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Od 17. listopadu do USA bez víz

Dne 27. října 2008 jednali premiér Mirek Topolánek, ministr vnitra Ivan Langer, ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg a místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra s ministrem pro vnitřní bezpečnost USA Michaelem Chertoffem. 

Hlavním tématem jednání bylo zařazení České republiky do Visa Waiver Programu. Ministr Michael Chertoff sdělil, kdy dojde ke zrušení vízové povinnosti pro občany ČR.

Dne 17. listopadu 2008 se Česká republika zařadí mezi 27 států užívajících výhod bezvízového programu Spojených států amerických. Bezvízový program USA (Visa Waiver Program) umožní občanům České republiky vycestovat do USA bez víza na turistickou nebo obchodní cestu nepřesahující 90 dnů.

"Jsem rád, že zde mohu oznámit, že Česká republika se zúčastňuje programu rušení víz. My jsme předběžné dohody podepsali již v únoru tohoto roku. A díky tvrdé práci pana premiéra a pana ministra Langera a dalších členů této vlády byly dokončeny všechny nezbytné právní kroky k tomu, abychom mohli oznámit zahájení programu pro ČR." uvedl na tiskové konferenci Michael Chertoffe.

"Ano, budeme rušit vízovou povinnost se Spojenými státy americkými a symbolicky dnes, v předvečer 90. výročí vzniku Československa. 17. listopadu, v den 19. výročí sametové revoluce, budeme mít možnost v první fázi pouze s biometrickými pasy využít nové služby, a to je bezvízový styk s USA. Při formulaci hlavních priorit mého kabinetu a této administrativy jsme si určili mimo jiné bourání bariér. A to nejen v Evropě. Po zrušení víz do Kanady, po otevření schengenského prostoru a možnosti cestovat bez dokladů se nám podařilo učinit tento poslední krok pro volný pohyb lidí, a to je rušení víz do USA," dodal Mirek Topolánek. "Zrušení víz pro mne znamená více svobody, více bezpečnosti, více odpovědnosti."

V rámci bezvízového programu postačí vyplnit elektronický formulář ESTA (Electronic System for Travel Authorisation) a prokázat se e-Pasem. ESTA představuje modernizaci dosavadního systému, kdy bylo splnění podmínek k cestovaní v rámci bezvízového programu USA hodnoceno na základě požadovaných údajů, jež byli cestující v rámci programu VWP povinni vyplnit na palubě dopravního prostředku směřujícího do USA do tiskopisu I-94W. Elektronický systém cestovní registrace, který postupně nahradí papírové průvodky I-94W, zvyšuje bezpečnost bezvízového režimu a zjišťuje, zda cestující splňuje podmínky k vycestování do Spojených států v rámci bezvízového programu.

  

Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

  


27. října 2008

Odkazy do noveho okna

Michael Chertoff a Ministr vnitra Ivan Langer

Michael Chertoff a Ministr vnitra Ivan L... 

Detailní náhled

Michael Chertoff a Ministr vnitra Ivan Langer (2)

Michael Chertoff a Ministr vnitra Ivan L... 

Detailní náhled

Michael Chertoff a Předseda vlády Mirek Topolánek

Michael Chertoff a Předseda vlády Mirek ... 

Detailní náhled

Michael Chertoff a Předseda vlády Mirek Topolánek (2)

Michael Chertoff a Předseda vlády Mirek ... 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem