Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Československá legie v Rusku 1914-1920 ve fotografiích a dokumentech z českých a ruských vojenských archivů

Od 10. října 2008 do 18. ledna 2009 se na Pražském hradě v Tereziánském křídle Starého královského paláce koná výstava věnovaná Československým legiím v Rusku v letech 1914-1920. 

Legionáři v lesePříslušníci České družiny v Rusku, 1915Československé legie v Rusku jsou vnímány jako jeden z fenoménů českých a československých dějin 20. století. Výstava je koncipována chronologicky a pro lepší pochopení šestiletého působení našich legionářů je rozdělena do tří bloků. První část je vymezena srpnem 1914 až lednem 1918 a představuje činnost České družiny a našich vyšších jednotek v rámci ruské armády. Druhý blok je vymezen lednem 1918 až lednem 1919, přičemž jeho obsahem je další působení našich jednotek v Rusku jako součásti sil Dohody a následně boje proti bolševikům na Volze. Obě tyto části jsou instalovány v prvním patře Tereziánského křídla. V přízemí navazuje poslední blok, který představuje tzv. sibiřskou anabázi v letech 1919 až 1920.

Pochod legionářů a koniKolona legionářů, Volha 1918Návštěvníkům se tak představí malá část jedinečné fotografické sbírky a dokumentů k této problematice uložených ve Vojenském ústředním archivu v Praze a Ruském státním vojenském archivu v Moskvě. Materiál z vojenských archivů je účelně doplněn ukázkami výzbroje a výstroje, používané legiemi, pocházející jak z Vojenského historického ústavu, tak i ze soukromých sbírek. Fotografie přibližují československé legionáře v Rusku nejen jako válečníky na frontách 1. světové války, ale i jako obyčejné lidi, jejich život mimo válečnou vřavu v daleké ruské realitě. K zhlédnutí jsou také vyznamenání a řády, různá platidla, poštovní známky a pohlednice.

Výstavu připravila Správa Pražského hradu ve spolupráci s Odborem archivní správy a spisové služby Ministerstva vnitra, Vojenským ústředním archivem a Vojenským historickým ústavem při příležitosti 90. výročí vzniku Československé republiky, ukončení 1. světové války a zahájení bojů československých legií v ruské občanské válce.

  


7. října 2008

vytisknout  e-mailem