Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr vnitra Ivan Langer se zúčastnil Rady ministrů EU pro spravedlnost a vnitro

Dnes 25. září 2008 se uskutečnilo další pravidelné zasedání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci v Bruselu, kterého se zúčastnil za českou republiku ministr vnitra Ivan Langer. 

Na Radě pro spravedlnost a vnitro bylo dosaženo politické shody k návrhu evropského paktu o migraci a azylu. Tento dokument, který patří mezi klíčové priority francouzského předsednictví v oblasti migrace a azylu bude následně předložen ke konečnému schválení Evropské Radě ve dnech 15. a 16. října 2008.

Nejaktuálnějším bodem bylo projednání "Návrhu směrnice o podmínkách vstupu a pobytu státních příslušníků třetích zemí za účelem zaměstnání vyžadující vysokou kvalifikaci" (modré karty). Tato směrnice umožní vysoce kvalifikovaným pracovníkům vydat povolení k pobytu, které bude zároveň sloužit jako pracovní povolení.

"České výhrady se týkaly tzv. projektu 'modrých karet' a vztahovaly se ke dvěma oblastem. První byla maximální snaha ČR o to, aby nová směrnice neharmonizovala některé normy, které jsou v tuto chvíli stále ještě výhradním právem jednotlivých členských zemí. Jde zejména o výši platu, respektive sociálního zajištění občanů třetích zemí, kteří by podle modrých karet vstupovali na pracovní trh EU. Za druhé nám šlo o obecný princip: Jsme členové EU, chceme stejná práva, stejné povinnosti nejen jako členové EU, ale také jako občané třetích zemí, kteří by měli vstoupit na pracovní trh EU. V tuto chvíli existuje stále ještě přechodné ustanovení pro volný pohyb lidí za účelem práce na území EU, a dosavadní návrh by dával příchozím z vnějšku EU větší práva, než mají občané ČR, SR a dalších zemí. V prvních dvou otázkách jsme dosáhli významného pokroku, byli jsme ujištěni, že tato směrnice v žádném případě nebude zasahovat do národní legislativy a že obě záležitosti, tedy výše platu a sociální systém, budou i nadále věcí národní legislativy. Termín účinnosti této směrnice je stále ještě v jednání. Já chci jedno jediné. Naši občané na tom nemůžou být hůř než lidé, kteří přicházejí do EU zvenku," řekl dnes po jednání Rady ministr vnitra Ivan Langer.

Před zasedáním Rady pro spravedlnost a vnitřní věci proběhlo bilaterální jednání s britským ministrem pro azyl a migraci Liamem Byrne. Ministr vnitra Ivan Langer představil Liamu Byrnovi nástin priorit českého předsednictví, mezi které patří např. analýza využívání komunikačních sítí, kanálů a databází, mezinárodní ochrana dětí, boj proti drogám či vyvážená politika v oblasti migrace a azylu. Oba ministři dále hovořili o Evropském paktu o migraci a azylu či boji proti terorismu.

  

Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

  


25. září 2008

Odkazy do noveho okna

Ivan Langer na brífinku s novináři

Ivan Langer na brífinku s novináři 

Detailní náhled

Novináři před brífinkem

Novináři před brífinkem 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem