Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr vnitra nabídl pomoc při záchraně pěti uprchlíků

Dne 27. července 2008 přicestovala ve večerních hodinách do České republiky skupina pěti severokorejských uprchlíků, kteří uprchli do Číny. Zde jim hrozilo okamžité vyhoštění zpět do země. Ministr vnitra Ivan Langer nabídl okamžitou pomoc při jejich záchraně prostřednictvím dočasného pobytu v České republice před přesídlením do Spojených států amerických. 

Na ministra vnitra se na konci minulého týdne obrátil Vysoký Komisař OSN pro uprchlíky s urgentní žádostí o pomoc při evakuaci skupiny severokorejských uprchlíků pobývajících v Číně. Tito lidé zde nemohli získat žádnou formu mezinárodní ochrany a naopak jim hrozilo okamžité vyhoštění zpět do Severní Koreje nechvalně pověstné svým totalitním režimem.

UNHCR vysoce ocenilo vstřícné rozhodnutí ministra vnitra Ivana Langera a okamžitou reakci českých státních orgánů v záchraně této skupiny uprchlíků. Rozhodnutí ministra vnitra tak navazuje na rozhodnutí vlády, která na základě jeho návrhu schválila zapojení ČR do programu přesídlování uprchlíků jako další formy pomoci ČR v řešení globálních uprchlických otázek.

Uprchlíci budou dočasně pobývat v azylovém zařízení ministerstva vnitra před dokončením přesídlovací procedury do Spojených států amerických.

  

Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

  


28. července 2008

vytisknout  e-mailem