Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Čtvrtletní zpráva o migraci za 2. čtvrtletí 2020

Ministerstvo vnitra vydalo čtvrtletní zprávu o situaci v oblasti migrace v ČR a na migračních trasách do EU. Obsahuje statistiky legálně pobývajících cizinců, data týkající se mezinárodní ochrany a informace o počtech osob migrujících v rámci tří největších migračních tras – východní, centrální a západní středomořské trasy. 

Situaci v oblasti migrace ve druhém čtvrtletí roku 2020 ovlivnila pandemie COVID-19. Z ČR v důsledku pandemie do země svého původu vycestovali především cizinci pobývající zde na základě krátkodobých pobytových oprávnění. Počet dlouhodobě či trvale pobývajících cizinců na území ČR vzrostl na více než 618 tisíc, nicméně růst byl způsobem zejména zvýšeným zájmem občanů EU o registraci v ČR, jež není povinná. Oproti stejnému období minulého roku klesl počet osob, které v ČR požádaly o mezinárodní ochranu, o 60 %. Za první polovinu roku 2020 bylo registrováno celkem 428 osob, nejvíce z Ukrajiny.

Pandemie měla výrazný vliv na aktivitu na všech migračních trasách do EU. V porovnání s prvním čtvrtletí klesly nové příchody o 58 %. Během prvního pololetí roku 2020 přicestovalo do Evropy nelegálně celkem 28 157 migrantů, což je o 26 % méně, než ve stejném období minulého roku. Migrační aktivita na balkánské migrační trase byla v druhém čtvrtletí roku 2020 na velmi nízké úrovni, na centrální středomořské trase do Itálie v květnu a červnu již nelegální migrace opět narůstala. Do Španělska po západní středomořské trase přicestovalo nelegálně oproti prvnímu čtvrtletí o 50 % méně osob.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a PR

vytisknout  e-mailem