Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Blíží se spuštění pilotního provozu základních registrů

Už pouze tři týdny zbývají do dne, kdy začne fungovat pilotní provoz základních registrů veřejné správy. Orgány veřejné moci se tak budou moci sedm měsíců před ostrým startem se systémem seznámit a vyzkoušet si, jak přesně bude tato stěžejní databáze dat fungovat. 

Ministerstvo vnitra o tom informovalo regionální úředníky na 10. krajském roku informatiky, který se od 3. do 4. listopadu 2011 uskutečnil v Plzni.
 
Šéf Správy základních registrů Robert Korselt k tomuto významného milníku v přípravách projektu uvedl, že pilotní provoz začne fungovat od 28. listopadu tohoto roku. „Fáze pilotního provozu pojede na tzv. robotizovaných datech, nepůjde tedy ještě o skutečné údaje. Pilotní provoz poběží do konce března příštího roku. Už 1. dubna 2012 se však do systému začnou nalívat ostrá data a odstartuje tak zkušební provoz,“ doplnil Robert Korselt a vysvětlil, že ve zkušebním období sice už budou v registrech skutečná data, nebudou však mít ještě oficiální referenční povahu. V tu chvíli nicméně už bude celý systém zcela funkční.
 
Etapy provozu základních registrů:
  • Pilotní provoz od 28 listopadu 2011
  • Zkušební provoz od 1. dubna 2012 
  • Ostrý provoz od 1. července 2012
 
Ministerstvo vnitra také v rámci informační kampaně spustilo na čísle 236 031 758 call centrum k základním registrům, helpdesk na e-mailu podpora@szrcr.cz i technické fórum na stránkách www.szrcr.cz. Kromě toho objíždějí odborníci rezortu vnitra na základní registry všechny kraje a informují úředníky, co pro ně bude zavedení bezpečné a aktuální databáze dat o občanech a státních i nestátních institucích znamenat, případně co musí regionální úředníci udělat k tomu, aby se od 1. července 2012 mohli k datům v registrech připojit.
 
Registry jako strategický nástroj pro optimalizaci veřejné správy
Ředitel odboru veřejné správy Ministerstva vnitra Robert Ledvinka také vyzval orgány veřejné moci, aby nebraly implementaci registrů na lehkou váhu a co nejdříve začaly připojovat své agendové systémy.
 
Základní registry budou totiž nástrojem, který poprvé v historii bude jediným zdrojem validních a nezpochybnitelných údajů veřejné správy. Zmizí etapa získávání a ověřování dat a velmi razantně se tak zrychlí úřední procesy. Registry se tak stanou zásadním strategickým nástrojem pro optimalizaci veřejné správy a snížení byrokratické zátěže.
 
Další informace o projektu najdete na www.szrcr.cz a na www.mvcr.cz.
 
 
  
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem