Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministři vnitra se na vstupu Rumunska a Bulharska do Schengenu prozatím nedohodli

Ministr vnitra Jan Kubice se dne 22. září 2011 zúčastnil v Bruselu pravidelného zasedání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci. Ministři zde projednávali především vstup Rumunska a Bulharska do Schengenu.  

Tato zásadní politická diskuse byla velmi emociální, přesto se ministři vnitra na rozšíření Schengenu o oba státy nedohodli. Zástupci Nizozemska a Finska s přijetím nesouhlasili. „Osobně mě to velmi mrzí. Rumunsko a Bulharsko splnily všechny podmínky pro vstup do Schengenu. Jejich přijetí bylo přesto zablokováno. Polské předsednictví tedy předá tento bod k jednání na říjnové zasedání Evropské rady,“ uvedl ministr vnitra. 
 
Na Radě pro spravedlnost a vnitřní věci se také diskutovalo nad budoucím nastavením pravidel fungování Schengenu na základě návrhů, které představila Evropské komise. Tato debata reagovala na nárůst ilegálních přistěhovalců z regionu severní Afriky počátkem letošního roku.
„Pro nás je stěžejní, aby nebylo ohroženo právo volného pohybu osob. Považuji také za klíčové, aby byla potvrzena plná odpovědnost příslušných států za ochranu vnější schengenské hranice. Vnímáme schengenskou spolupráci jako velmi úspěšný projekt, který povýšil mezinárodní spolupráci v oblasti bezpečnosti a veřejného pořádku,“ dodal Jan Kubice. 
 
Ministři také jednali o dalším postupu při vytváření společného evropského azylového systému.
Společný evropský azylový systém by měl být vytvořen do roku 2012. Cílem je vytvořit společný prostor mezinárodní ochrany na základě společného azylového postupu a jednotného statusu osob, kterým byla mezinárodní ochrana přiznána. Pro utvoření takového společného systému je klíčové sladění azylových legislativ jednotlivých členských států. K tomu dochází na základě společné legislativy Evropské unie, kterou členské státy převádějí do svých národních předpisů. Diskuse se zaměřila zejména na myšlenku vytvoření evaluačního systému, v jehož rámci by se vyhodnocovala implementace evropské azylové legislativy v jednotlivých členských státech. Ministr vnitra Jan Kubice tuto ideu obecně uvítal, zároveň však zdůraznil, že by tento systém měl vést nejen k identifikaci nedostatků, ale měl by také dostatečně motivovat členské státy k jejich nápravě.


 

vytisknout  e-mailem