Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr vnitra předal symbolickou archiválii Rakouskému státnímu archivu

Ministr vnitra Jan Kubice dnes 19. září 2011 ve Vídni předal symbolickou archiválii, která se vrací do Rakouského státního archivu po mnoha desetiletích. Při této příležitosti také podepsali ředitelka Národního archivu Eva Drašarová a generální ředitel Rakouského státního archivu Lorenz Mikoletzky příslušný smluvní dokument o předání. 

Předání chápeme jako symbolické zahájení bezúplatného převodu příslušných archiválií do ciziny, v tomto případě do Rakouské republiky. Jedná se o akt dobré vůle České republiky, na který není právní nárok,“ uvedl po předání ministr vnitra Jan Kubice.
 
Do zahraničí se předávají  archiválie, které nemají žádnou věcnou ani teritoriální souvislost s minulostí českého nebo československého státu ani s vývojem společnosti na tomto území. Jedná se o tzv. nebohemikální archiválie. Jejich osudy a putování jsou velmi pestré.
 
Archiválie, kterou ministr vnitra předal, je ve formě jednoho dvojlistu z nebohemikální části archivního fondu Ministerstvo vnitra. Jedná se o ministerskou připomínku ze dne 2. listopadu 1849 ve věci jmenování hraběte Jana Radeckého generálním guvernérem v civilních a vojenských záležitostech Lombardsko-benátského království. Je napsána německy novogotickou kurzivou, podepsán je na ní mimo jiné tehdejší ministr vnitra Alexander Bach.
 
Ministr vnitra se také setkal se spolkovou ministryní vnitra Rakouské republiky Johannou Mikl-Leitner. Jednali spolu především o česko-rakouské policejní spolupráci, o schengenské spolupráci či o kooperaci v oblasti azylu a migrace.
 
 
Pavel Novák
ředitel tiskového odboru a tiskový mluvčí

vytisknout  e-mailem