Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Díky MEDEVACu léčeny další tři děti

Program humanitárních evakuací zdravotně postižených obyvatel – MEDEVAC pomohl při léčbě dalších tří dětských pacientů, tentokráte z Libye. Jednalo se o dva chlapce a dívku ve věku dva, osm a patnáct let. 

Klienti přiletěli do České republiky 29. června 2011, kde se následně podrobili předoperačním vyšetřením ve FN Motol. Všechny děti trpěly vrozenými kardiologickými vadami potenciálně ohrožujícími život, které nejsou v libyjských podmínkách operovatelné. Jako první byl 20. července operován osmiletý Adel Othman, již 11. srpna mohl odletět zpět do Libye. Patnáctiletá Fatma byla operována 5. srpna, 9. srpna pak dvouletý Salem, jehož zdravotní stav byl nejkomplikovanější.  Po propuštění z pooperační péče stráví Salem několik týdnů v Olivově dětské léčebně, kde je nyní i Fatma. Salem je již 131. dítětem, které bylo v historii programu MEDEVAC léčeno. Ještě během tohoto roku je plánován přílet dalších 2 až 3 dětí z Libye a stejný počet dětí z Kambodže.
 
Program MEDEVAC funguje od roku 1993, kdy vznikl jako reakce na válečný konflikt v Bosně a Hercegovině následovaný válečným konfliktem v Kosovu. Tehdy se především jednalo o děti s velmi vážnými zraněními válečného původu. Po vypuknutí irácké války se začal program MEDEVAC více orientovat především na léčbu srdečních onemocnění dětských pacientů, kteří se dostali do péče lékařů 7. polní nemocnice Armády ČR v Basře a jejichž zdravotní stav byl natolik závažný, že jim nebylo možné pomoci v podmínkách polní nemocnice. Právě od doby působení mise 7. polní nemocnice v Iráku v roce 2003 je program MEDEVAC úzce spojen s Armádou ČR a s Dětským kardiocentrem Fakultní nemocnice v Motole.
 
Ministerstvo vnitra nabízí technické možnosti a prostředky k zajištění léčby vážně nemocných a zraněných dětí v ČR. Ministerstvo vnitra zároveň garantuje zajištění legálního pobytu osob na území ČR, stejně jako uhrazení nákladů vzniklých s jejich léčbou.
 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations
Odkazy do noveho okna

Othman po operaci

Othman po operaci 

Detailní náhled

Salem po operaci

Salem po operaci 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem