Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Rok 2019 na vnitru: Nová policejní auta, růst platů policistů, hasičů, pošťáků, posílení bezpečnosti i datovky v novém

Ministerstvu vnitra (MV) se v roce 2019 podařilo realizovat projekty i změny, které zásadně zvýšily bezpečnost občanů i kvalitu jejich života. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) prosadil např. jednodušší vyhošťování problémových cizinců, komplexní obměnu policejních vozů nebo zásadní zlepšení digitalizace státu. 

MV splnilo své sliby pro letošní rok ve všech hlavních oblastech. Díky tomu je Česko stále jednou z nejbezpečnějších zemí světa s nízkou kriminalitou a s profesionálně fungujícími bezpečnostními sbory. Změnou zákona o poštovních službách se stabilizovala i Česká pošta, především se zlepšily platové podmínky doručovatelům a pracovníkům na přepážkách, MV pokračovalo také ve zjednodušování a vylepšování služeb digitalizace státu.

„Policisté konečně nemusejí jezdit ve starých autech a spolu s hasiči nebo pošťáky se spravedlivě dočkali také vyšších platů. Dařilo se nám tak i nadále napravovat resty minulých vlád. Rok 2019 proto považuji za úspěšný,“ uvedl Jan Hamáček. Kromě toho MV prosadilo více prostředků do rozpočtu na rok 2020. Bezpečné ulice, kvalitní poštovní služby, pohodlná komunikace občanů se státní správou a zvládání nelegální migrace, toho nelze dosáhnout, pokud ti, kteří mají to vše pro občany zajišťovat, nemají dobré podmínky na práci. Zajistit jim je bylo pro mě a celý resort hlavní prioritou,“ říká ministr.

Bezpečnost

Podařilo se zvyšovat počet policejních prvosledových hlídek, především se však podařilo realizovat nákup 2000 nových policejních aut a nastartovat první velkou obměnu zastaralého vozového parku policie po 10 letech. Z toho více než 800 aut pro policisty v přímém výkonu služby. Dobrou zprávou je také nákup vrtulníku lehké kategorie Airbus H135 T3 H.

MV dále navrhlo přísnější postihy pro dealery drog i za pyrotechniku na stadionech a další divácké násilí a tím zajistilo zlepšení bezpečnosti na sportovních utkáních.

Zásadní je prosazený návrh ministra vnitra, který urychluje vyhoštění cizinců, kteří u nás opakovaně páchají závažnou trestnou činnost, i zpřísnění podmínek pro udělení azylu problémovým osobám. Dále jsme zvyšovali i bezpečnost na mezinárodních letištích a rozdělili 27 mil. Kč plus zajistili dalších 52 mil. Kč na ochranu škol a úřadů.

Pokračovali jsme také v boji s nelegální migrací. „Dlouhodobě se ukazuje, že jediná cesta, jak zdárně čelit nelegální migraci, je vedle lepší ochrany hranic i cílená pomoc zemím, odkud hrozí příchod nelegálních migrantů. Je to úspěšná strategie, kterou Česko dlouhodobě prosazuje,“ vysvětluje ministr Hamáček. Od roku 2015 jsme mj. takto poskytli pomoc více než 350 000 uprchlíků a 60 000 z nich postavili novou střechu nad hlavou. V letošním roce šlo na pomoc v rámci našich projektů MEDEVAC a Pomoc na místě 210 mil. Kč. MV dohodlo další pomoc na zabezpečení řecko-severomakedonské hranice.

„Těší mě i prosazené plošné zvýšení platů policistů a hasičů o 1500, resp. 1650 Kč, zajištění dotací pro dobrovolné hasiče, které přesáhly 500 mil. Kč., a schválení 150 systemizovaných míst pro hasiče na příští rok,“ dodal Jan Hamáček.

Digitalizace a Česká pošta

MV vylepšilo Portál občana, který dnes nabízí více než 100 služeb, včetně možnosti přijímat a odesílat datové zprávy. I díky novému jednoduššímu prostředí začal zásadně růst počet dobrovolných uživatelů datových schránek. Ti mají nově možnost přihlásit se do schránky bez složitého hesla. Více o Portálu občana zde.

MV se podařilo zachránit Českou poštu, když dosáhlo zvýšení plateb státu pro pošťáky za služby, které si od České pošty stát objednal. Resort vnitra navíc prosadil zvýšení limitu pro kompenzaci za služby státu až na 1,5 mld. ročně. Dosud musela tyto služby státu pošta dotovat ze svého. Došlo také k růstu platů pošťáků mimo manažery o 10 %.

Legislativa

MV v roce 2019 významně pokročilo v oblasti digitální legislativy. Vnitro prosadilo komplexní pozměňovací návrh k zákonu o právu na digitální službu. Tzv. digitální ústava zajistí občanům právo komunikovat se státem elektronicky. Vnitro se podílelo i na projednávané možnosti přistupovat k elektronickým službám státu bezpečně prostřednictvím údajů do internetového bankovnictví.

Prosazení zákona rušícího první nepotřebné zákony a vyhlášky přineslo konec právní nejistoty pro občany i podnikatele. Součástí legislativních změn je také reforma volebních zákonů, ve které MV navrhuje mj. umožnit korespondenční hlasování u voleb ze zahraničí.

Prosadili jsme brexitový zákon a připravili tak naše občany, zaměstnance a firmy na variantu tzv. tvrdého odchodu Velké Británie z EU.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations 

vytisknout  e-mailem