Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Cenu Věry Čáslavské získala lyžařka Šárka Strachová

Mistryně světa a bronzová olympijská medailistka ve slalomu Šárka Strachová je pátou laureátkou Ceny Věry Čáslavské, kterou uděluje Český olympijský výbor za mimořádné zásluhy žen ve sportu a olympijském hnutí. Skleněnou trofej z dílny firmy Lasvit předali lyžařce v sídle ČOV jeho předseda Jiří Kejval a předsedkyně Komise rovných příležitostí ve sportu Naďa Knorre. 

 

Ocenění dostaly v předchozích letech postupně dvojnásobná olympijská vítězka ve vodním slalomu Štěpánka Hilgertová, Naďa Knorre, olympijská vítězka v gymnastice ve víceboji družstev Věra Růžičková a loni dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková.

Věra Čáslavská zemřela předloni v létě po dlouhé a těžké nemoci. Tři zlaté olympijské medaile získala na OH v Tokiu 1964 a další čtyři přidala o čtyři roky později v Mexiku, což bude za měsíc a půl přesně padesát let.

„Věra Čáslavská byla silnou osobností a vzorem pro mnoho lidí. Měla jsem to štěstí, že jsem se s ní několikrát osobně potkala a krátce jsme si popovídaly,“ vzpomínala na sedminásobnou olympijskou vítězku Strachová, držitelka čtyř medailí ze světových šampionátů. „Ocenění je pro mě velkou ctí, je úžasné být v tak skvělé společnosti,“ doplnila Strachová, která zlato na MS vybojovala v Aare v roce 2007 a bronz z OH přivezla z Vancouveru 2010. Kariéru ukončila loni v březnu a letos v dubnu přivedla na svět dceru Emu.

Cenu uděluje předseda ČOV poté, co Výkonný výbor schválí nominaci navrženou Komisí rovných příležitostí ve sportu. Cena byla založena s cílem ocenit aktivitu žen ve sportu a olympijském hnutí a uděluje se příležitostně, nejvýše jednou ročně. Jejími nositeli mohou být jednotlivci i kolektivy.

„Naše komise vybírala mezi více kandidátkami, ale na Šárce jsme se jednoznačně shodli. Byla stejně jako Věra Čáslavská velkou bojovnicí a dámou ve sportu i v životě,“ uvedla Naďa Knorre.

Předseda ČOV Jiří Kejval ocenil na Strachové zejména její sílu, s jakou čelila nejen soupeřkám, ale také těžkým životním situacím. „Cena je v rukou výjimečné sportovkyně i výjimečné ženy, která dokázala překonat spoustu problémů a překážek,“ uvedl Kejval. „Šárka byla dámou na lyžích, k níž budu mít vždy velký respekt a úctu,“ doplnil předseda ČOV.

Trofej z dílny společnosti Lasvit, která je dodavatelem Českého olympijského týmu od roku 2012, vytvořila loni designérka Maria Čulenová Hostinová. „Cena symbolizuje písmeno V. Je to iniciála prvního jména paní Čáslavské, znamená také vítězství a v neposlední řadě symbolizuje roztažené ruce při postoji gymnastů po vystoupení. Roztažené ruce ztvárňují bojovnost a hrdý postoj člověka,“ objasnila svou motivaci designérka trofeje. Mimo ceny Věry Čáslavské olympijští medailisté dostávají od společnosti Lasvit také olympijské trofeje.

vytisknout  e-mailem