Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zahraniční pomoc Ministerstva vnitra

Ve světle dlouhodobě obtížné migrační a azylové situace v Evropě a jejím sousedství se Ministerstvo vnitra podílí na jejím řešení prostřednictvím několika aktivit. 

  • Program Pomoc na místě
  • Zdravotně humanitární program MEDEVAC
  • Vysílání národních expertů

Program Pomoc na místě

Program Pomoc na místě

Program Pomoc na místě (celým názvem Program Ministerstva vnitra na asistenci uprchlíkům v regionech původu a prevenci velkých migračních pohybů) vznikl v roce 2015 jako reakce na válku v Sýrii a vlnu migrace, která se v návaznosti na ní vzedmula.

Stálý program Pomoc na místě spravuje odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra a spolu se zdravotně humanitárním programem MEDEVAC tvoří humanitární a asistenční opatření Ministerstva vnitra na pomoc zemím s velkými uprchlickými populacemi a zemím, které čelí velkým migračním tlakům. Z programu Pomoc na místě jsou udělovány peněžní dary do zahraničí určené na asistenci uprchlíkům v místě jejich prvního vysídlení, osobám vnitřně vysídleným a osobám, které se navrátily do země svého původu. Dále jsou poskytovány dary na posilování azylového a migračního systému, ochrany hranic a na boj proti nelegální migraci. Příjemci těchto finančních příspěvků jsou vládní partneři, mezinárodní organizace a mezinárodní nevládní organizace.

Od roku 2015 se Pomoc na místě zaměřuje na tři prioritní regiony - Blízký východ, Balkán a region Sahelu a severní Afriky. V těchto oblastech se kromě bilaterální spolupráce Ministerstvo vnitra snaží pro zvýšení dopadu intervencí realizovat též projekty ve spolupráci s ostatními členskými zeměmi Evropské unie.

V roce 2019 byl rozpočet programu 150 mil. Kč a byly podpořeny projekty v Jordánsku, Libyi, Mali, Nigeru a v Severní Makedonii. Ministerstvo vnitra též poskytlo již druhý příspěvek do evropského Regionálního programu rozvoje a ochrany (RDPP) pro severní Afriku.

Podrobné informace o programu a podpořených projektech naleznete ve výročních zprávách

IMG-20171024-WA0002.jpg
Nové přístřešky v uprchlickém táboře Azraq na východě Jordánska, na jejichž výstavbu přispělo MVČR v letech 2016 a 2017 celkem 80 milionů korun (foto Jiří Pasz).

  

Zdravotně humanitární program MEDEVAC

Zdravotně humanitární program MEDEVAC

Program MEDEVAC se zaměřuje na poskytování odborné lékařské péče zranitelným skupinám obyvatelstva v regionech zasažených humanitární krizí či přírodní katastrofou. Hlavní aktivitou programu je vysílání českých lékařských týmů do zemí, kde není dostupná specializovaná odborná péče. Program MEDEVAC také podporuje budování místní zdravotnické infrastruktury a to především prostřednictvím školení místních specialistů, ale i poskytováním peněžních darů na vybavení nemocnic. V roce 2017 činil jeho rozpočet celkem 60 milionů korun.

Podrobné informace o programu MEDEVAC v jednotlivých letech působení, bilance programu i fotodokumentace jsou dostupné zde.

Výroční zprávy programu MEDEVAC

IMG-20171024-WA0001.png
Rehabilitace v rámci pooperační péče v Palestine Hospital v Ammánu (foto Jiří Pasz).

  

Vysílání národních expertů

Vysílání národních expertů

Ministerstvo vnitra se aktivně podílí na asistenci zemím EU zasažených migrační krizí. Ve spolupráci s Evropským podpůrným úřadem pro otázky azylu (EASO) vysílá Ministerstvo vnitra ČR své národní experty do Itálie a Řecka, kteří zde dlouhodobě zajišťují podporu státním úřadům při řešení nově vzniklé situace. V letech 2015 - 2018 bylo realizováno celkem 90 vyslání českých expertů za účelem podpory aktivit EASO (52 do Itálie a 38 do Řecka).

IMG-20171024-WA0003U.jpg
Národní experti poskytují informace žadatelům o mezinárodní ochranu v Itálii (foto MV).

  

vytisknout  e-mailem