Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zakázky pro Fujitsu a jeho subdodavatele nepřekročily rámec smluv s Ministerstvem vnitra

Právní analýza ukázala na chyby ve smluvním vztahu mezi Ministerstvem vnitra a firmou Fujitsu. „Ze studie, kterou jsem zadal zpracovat, ale vyplývá, že tyto nedostatky nezpůsobily státu škodu,“ upozorňuje náměstek ministra vnitra pro informační technologie a eGovernment Radek Šmerda. 

Rámcová smlouva mezi Ministerstvem vnitra (MV) a firmou Fujitsu z roku 2008 stanovila základní předpoklady pro dodávky IT služeb a produktů společnosti Microsoft, která neposkytuje licence ke svým produktům přímo koncovým zákazníkům, ale pomocí obchodních zástupců a partnerů jako je právě firma Fujitsu. MV dále naplňovalo tuto rámcovou smlouvu jednotlivými prováděcími smlouvami jako tou s Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) z léta 2011. MPSV tak zajišťuje ICT potřeby celého resortu včetně systémů na Úřadu práce.
 
Právní analýza ukázala na to, že možné pochybení vzniklo při samotném přistoupení MPSV k prováděcí smlouvě, kdy není zcela zřejmé, k jakému datu nabyla prováděcí smlouva účinnost. Za MPSV jako přistupující subjekt byla podepsána už 30. června 2011, ale za resort vnitra až 15. července 2011. Původní datum 30. června 2011 je přeškrtnuté. Platnost smlouvy není tímto zpochybněna, ale vzniká podle analýzy otázka, zda MPSV mohlo přistoupit k prováděcí smlouvě dříve, než ji podepsalo MV.
 
Fujitsu mělo vnitro informovat
 
Na základě rámcové smlouvy mohla společnost Fujitsu sice využít pro zakázku na MPSV služeb subdodavatelů, ale měla tuto skutečnost podle právní analýzy písemně oznámit MV. „Toto ale dodavatel neučinil, porušil tak své smluvní povinnosti. Zároveň však vidím pochybení i tady na ministerstvu, že to ani nikdo po nich nežádal. To jen potvrzuje má dřívější slova o jistém nepořádku, který zde na úřadě panoval,“ komentuje výsledky právní analýzy náměstek Šmerda.
 
Podle analýzy je právně v pořádku rozšíření dodávaných služeb formou dodatků k prováděcí smlouvě. Analýza zpracovaná pro interní potřeby MV však nezkoumala další věcné, ekonomické nebo IT kontexty těchto dodatků. Za to je plně odpovědné MPSV. „Důležité je pro mne také stanovisko společnosti Microsoft, jejíž generální ředitel mi zaslal dopis v tom smyslu, že MPSV nevybočilo z mezí rámcové smlouvy a nastavilo takové IT řešení, které je ověřené,“ uzavírá Radek Šmerda.
 
Své finální stanovisko bude MV prezentovat členům poslaneckého Výboru pro sociální politiku ve středu 4. dubna 2012. Další informace lze očekávat i od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který se smlouvami rovněž zabývá.
 
 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem