Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Sněmovna - rozpočet státu na příjmové i výdajové stránce uvažuje v částkách nad bilión korun

V pátek 23. října poslanci v prvním čtení schválili základní parametry státního rozpočtu na příští rok. Předpokládaný schodek rozpočtu činí 162,7 miliardy korun, což je 5,3 procenta hrubého domácího produktu. Proti hlasovali komunisté, bývalý poslanec ODS Jan Schwippel se zdržel, ostatní nezařazení rozpočet Rozpočet nyní dostanou k projednání sněmovní výbory. Ty mohou navrhovat přesuny peněz uvnitř rozpočtu, schvalovat se budou v závěrečném čtení v prosinci.
 
Některé politické strany už ohlásily své návrhy na změny uvnitř rozpočtu. Například ČSSD a lidovci chtějí dorovnat přímé platby zemědělcům, zachovat mateřskou na úrovni letošního roku a dodat víc peněz provozovatelům sociálních služeb. To si může vyžádat kolem 11,5 miliardy korun. ČSSD chce tyto peníze hledat například v úsporách ve výdajích. Rozpočet počítá s poklesem ekonomiky o půl procenta, zatímco původní předpoklady ministerstva financí očekávaly růst kolem 0,3 procenta. Jiné odhady růstu ekonomiky jsou optimističtější, například Česká národní banka ve své aktuální prognóze očekává příští rok růst ekonomiky o 0,7 procenta. Předloha počítá s příjmy zhruba 1,022 bilionu korun a výdaji 1,185 bilionu korun.
 
Oběti okupace Československa v roce 1968 se dočkají řádného odškodnění. Podle tvůrců předlohy by stát na odškodnění neměl vyplatit celkem více než 30 milionů korun. Novela má napravit stav, kdy je odškodnění odepíráno lidem, kteří se domohli určité finanční satisfakce již podle komunistických norem.
 
Ministr vnitra Martin Pecina připustil, že kvůli zpoždění se zasláním výzvy krajům ohledně protiprávního proplácení regulačních zdravotnických poplatků mohou státu hrozit žaloby o náhradu škody. Průtahy podle něj ale nastaly spíše za jeho předchůdce Ivana Langera. Uvedl to v odpovědi na interpelaci poslance Petra Bratského. Poslanec obvinil Pecinův úřad z nečinnosti, v jejímž důsledku hrozí této zemi riziko žalob a vysokých náhrad škod. Připomněl, že proplácení poplatků kraji už odmítlo několik soudních rozhodnutí. „Já jsem schopen dokladovat, že za mého působení na ministerstvu ministerstvo koná podle zákona v zákonných lhůtách," zdůraznil Pecina a uvedl, že mezi tím, kdy kraje začaly proplácet poplatky, a stavem v červenci, kdy on osobně poprvé zasáhl, uplynula doba zhruba šesti měsíců, v jejímž průběhu došlo ke změně systému platby poplatků na mnoha krajích. Proto bylo nutno informace aktualizovat. Kraje však byly už při odeslání upozornění v červenci tohoto roku upozorněny na rozpor jejich postupu se zákony souvisejícími s působností krajských samospráv a požádány o přehodnocení jejich způsobu refundace regulačních poplatků tak, aby nedocházelo k porušování principů zákonnosti postupu orgánů veřejné správy. Závěrem dodal, že nové výzvy byly odeslány 21. října dvanácti krajům, mimo hlavní město Prahu a Plzeňský kraj, a kraje mají 60 dní na to, aby se vyjádřily.
 
text - žam -

 

vytisknout  e-mailem