Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Senát - antikuřácká novela, úprava shromažďovacího zákona

Ve středu 22. července byla zahájena 9. schůze Senátu. Na programu měli senátoři téměř 50 bodů, z čehož bylo 37 návrhů zákonů postoupených Senátu z Poslanecké sněmovny a jeden senátní návrh zákona - novela zákona o pozemních komunikacích, kterou připravili senátoři pod vedením Jiřího Žáka a Jiřího Nedomy.
 
Z postoupených návrhů zákonů jich senátoři 29 podpořili. Byla mezi nimi i novela zákona o opatřeních k ochraně před škodami působenými
Z jednání deváté schůze SenátuZ jednání deváté schůze Senátu
tabákovými výrobky
, alkoholem a jinými návykovými látkami. Podle této novely si provozovatelé restauračních zařízení budou moci vybrat, jestli bude jejich restaurace kuřácká, či nikoli. Umístit pak budou muset na viditelné místo nálepku s označením kuřáckého či nekuřáckého zařízení. Novela také zpřesňuje definici veřejných míst, kde se nesmí kouřit, a zpřísňuje sankce pro ty, kteří prodají alkohol či tabák dětem. Nově budou takoví prodejci pokutováni od 50 000 do 500 000 Kč, včetně možnosti potrestání až dvouletým zákazem činnosti. Zpřísňuje se také zákaz prodeje tabákových výrobků a alkoholu na všech akcích určených osobám do 18 let. Také se zakazuje zásilkový prodej tabákových výrobků a potřeb alkoholu, pokud nelze ověřit věk kupujícího. Podle novely zákona se zpřesňuje regulace výroby, dovozu a prodeje výrobků napodobujících tvar a vzhled tabákových výrobků a alkoholu, například u hraček, je zde i přesná definice tabákových potřeb. Součástí návrhu zákona je i ustanovení zlepšující podmínky pro záchytné protialkoholní stanice. Podle této normy by kraj mohl zřídit a financovat provoz takové stanice sám, nebo tutéž péči zajistit smluvně u jiného zřizovatele. Zároveň se rozšiřují právní normy záchytných stanic a ruší se povinnost zřizovat záchytky tak, aby byla splněna podmínka dojezdové vzdálenosti 45 minut. Také se ruší omezení týkající se věcného, personálního a technického vybavení. Novelu zákona Senát podpořil 52 hlasy z 55 hlasujících senátorů.
 
Mezi dalšími zákony, které senátoři schválili, je například novela zákona o správě daní a poplatků, která ruší knihy jízd pro malé a střední podnikatele s nejvýše třemi služebními vozy. Místo knihy jízd si tito podnikatelé budou moci odečítat za každé auto 5000 Kč měsíčně. Pokud ovšem auto nevyužívají výlučně k podnikání, budou odečítat pouze 4000 Kč. Senátoři podpořili i novelu zákona o nemocenském pojištění, která navrhuje zjednodušení formulářů pro hlášení nemocenské, tzv. neschopenky. Senát souhlasil i se zákazem prodeje zboží z kůží psů a koček, který obsahuje novela veterinárního zákona. Podle nové normy by veterinární ústavy měly analyzovat dovážené předměty, zda neobsahují prvky kočičích a psích kůží. Za porušení zákona je nově zaváděna pokuta až jeden milion korun.
 
Novela shromažďovacího zákona, kterou senátoři také podpořili, má pomoci obcím v boji s extremismem. Prodlužuje se lhůta, v níž mají obce rozhodnout o povolení shromáždění. Původní tři kalendářní dny změnili autoři předlohy na tři dny pracovní. Důvodem je skutečnost, že některé extremistické organizace oznámení schválně podávají v pátek, a tak radní musí o případném zákazu shromáždění rozhodnout prakticky během jediného dne. Senátoři souhlasili také například s tím, aby elektrárenské firmy mohly v budoucnu dostávat část emisních povolenek zdarma, pokud část peněz investují do modernizace výroby elektřiny. Schválena jsou i nová pravidla sčítání lidu, bytů a domů, které se uskuteční v březnu 2011 nebo zpřesněná pravidla pro sběr použitých baterií a akumulátorů. Všechny schválené legislativní normy musí ještě podepsat prezident republiky.
 
Text: –kk-
Foto: Archiv Senátu PČR


Odbor územní veřejné správy, redakce čtrnáctideníku Veřejná správa, 27.7.2009

vytisknout  e-mailem