Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Sněmovna - nová pravidla pro povolování demonstrací

Více času na rozhodnutí o zákazu ohlášené demonstrace, pochodu či jiné akce dostanou obecní či městské úřady po schválení vládní novely shromažďovacího zákona č. 84/1990 Sb. Cílem novely je dát obcím více možností, jak nepovolit extremistické akce. Novela mění lhůtu, v níž musí úřady rozhodnout, ze tří kalendářních na tři pracovní dny. Některé organizace prý schválně podávají oznámení o akci v pátek. Podle současné úpravy má úřad fakticky pouze jediný pracovní den k tomu, aby o případném zákazu shromáždění rozhodl, což tento zákonný institut činí naprosto neefektivním. Poslanci se shodli, že přestože se dokáží představit i další změny, například sankce těm, kteří nesplní účel, který oznamují dané obci, nebo sankce těm, kteří skutečně organizují dané určité shromáždění, přestože jsou zde nastrčeny jako oznamovatelé úplně jiné osoby, ponechají je na jinou dobu a nyní budou řešit jen tento nejožehavější požadavek. Novelu předložil ministr pro menšiny a lidská práva Michael Kocáb. Reagoval tak na vzestup extremismu v České republice a stížnosti měst, že nemají možnost zabránit akcím krajní pravice.
 
Zvýšit počet sběrných míst použitých baterií i akumulátorů a zlepšit podmínky pro jejich sběr má novela zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech, kterou schválila Sněmovna v pátek 12. června. Nová pravidla přinesou povinnosti také výrobcům, kteří budou muset například zajistit, aby se na každé baterii s obsahem těžkých kovů objevil symbol použité chemikálie. Novela do českého práva zavádí evropskou směrnici, která ukládá členským státům zajistit do roku 2012 sběr alespoň čtvrtiny použitých baterií a akumulátorů. Do roku 2016 to má být alespoň 45 procent. V Česku se podle údajů k předloňskému roku sbíralo necelých devět procent baterií. Norma má vést k rozšíření počtu míst, kde budou lidé mít možnost odevzdat staré baterie a monočlánky. Výrobci a dovozci budou muset zajistit, aby prodejny, kde se baterie a monočlánky prodávají, je také odebíraly zpět od zákazníků. Výrobcům zavádí povinnost financovat zpracování použitých baterií, zároveň zakazuje jejich spalování. Všude tam, kde se baterie, akumulátory prodávají, bude povinnost je zase odebírat zpět. Jediné prodejny, které v tom systému nebudou, jsou trafiky nebo benzinové čerpací stanice. V obcích budou muset být vybaveny sběrné dvory pro zpětný odběr použitých akumulátorů. Novela také zpřísňuje limity obsahu kadmia a rtuti při výrobě baterií a akumulátorů.
 
Poslanci do novely prosadili také osvobození od ekologického poplatku při registraci staršího ojetého auta pro vybrané motoristy. Týkat se to má například těžce zdravotně postižených nebo lidí, kteří převádějí automobil kvůli dědictví nebo vypořádávají majetek po rozvodu. Nově by také nemuseli platit poplatek majitelé historických vozidel, veteránů zapsaných ve zvláštním registru. Ekologické poplatky při registraci staršího auta nebo při jeho první registraci u dovezeného vozu se platí od letošního roku. Vztahují se na auta, která neplní emisní normu Euro 3 a vyšší, a činí od 3000 do 10 000 korun. Podle dřívějších údajů Sdružení automobilového průmyslu se to dotýká více než poloviny všech osobních aut v Česku, tedy přibližně 2,5 milionu vozů. Vybrané peníze jsou příjmem Státního fondu životního prostředí a sloužit mají k likvidaci autovraků.
 
Text: -žam-


Odbor územní veřejné správy, redakce čtrnáctideníku Veřejná správa, 16.6.2009

vytisknout  e-mailem