Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Senát - bezpečnost energetických dodávek

Předseda Senátu Přemysl Sobotka odcestoval 2. června na dvoudenní pracovní návštěvu Polska, kde se spolu s předsedou Poslanecké sněmovny Miloslavem Vlčkem zúčastnil ve Varšavě konference Polská cesta ke svobodě, která se konala v rámci slavnostního parlamentního zasedání u příležitosti oslav 20. výročí prvních svobodných voleb v poválečném Polsku. Ve svém vystoupení předseda českého Senátu připomněl hlavní faktory, které se podílely na pádu totalitního režimu ve střední Evropě. Podle jeho slov se často zcela nespravedlivě zapomíná na významný podíl Poláků a jejich hnutí Solidarność. „Nejde totiž jen o velice zajímavou kapitolu tajných schůzek polských a českých disidentů v Krkonoších, ale především o celé období let 1980 – 1989, kdy mnoho řadových českých občanů, především prostřednictvím rozhlasové stanice Svobodná Evropa, sledovalo se stoupajícím zájmem a rostoucím obdivem k odbojným Polákům vývoj v zemi našeho souseda,“ uvedl mimo jiné P. Sobotka.
 
V rámci návštěvy Polska se předsedové obou komor Parlamentu zúčastnili také zasedání předsedů parlamentů zemí V4, které se konalo na téma bezpečnost energetických dodávek. „Oceňuji, že parlamentní dimenze skupiny V4 reflektuje aktuální problémy týkající se nejen členských zemí, ale i celé Evropské unie. Za důležitou pak považuji názorovou shodu na základní otázky energetické spolupráce a Východního partnerství. Schůzka šéfů parlamentů skupiny V4 se koná v době, kdy před dvaceti lety začala padat železná opona, kdy se začínaly narušovat základy institucí ekonomických a politických vazeb tehdejšího východního bloku. Za dvacet let se Evropa a svět zásadně změnily a pro spolupráci zemí V4 a Evropy směrem na východ je charakterická zcela jiná dimenze vztahů,“ zdůraznil na jednání Miloslav Vlček. „Naše jednání probíhá téměř paralelně s jednáním šéfů vlád skupiny zemí V4. To dodává tomuto uskupení význam a prohlubuje možnosti další spolupráce. My jsme přijali deklaraci, která vychází ze společné vůle prohlubovat Východní partnerství, které EU přijala na svém summitu v Praze v květnu 2009. Dalším velkým tématem je energetická bezpečnost a společná energetická politika EU. Jsem rád, že i platforma V4 se shodla a podporuje tuto energetickou strategii: diverzifikaci zdrojů, propojení sítí a využití jaderné energie. Pro energetickou bezpečnost je však absolutně nutná solidarita všech zemí Unie,“ řekl po jednání Přemysl Sobotka.
  

Finále soutěže pro středoškoláky Cestou do parlamentuFinále soutěže pro středoškoláky Cestou do parlamentu

Ve čtvrtek 4. června se v Senátu sešli nejlepší účastníci tradiční středoškolské soutěže, která se tentokrát zaměřila na téma české předsednictví v Radě Evropské unie. Pod záštitou prvního místopředsedy Senátu Petra Pitharta se v prostorách Hlavního sálu konalo finále soutěže „Cestou do parlamentu“. Soutěž si klade za cíl zlepšit schopnosti studentů diskutovat, otevřeně se vyjadřovat, formovat a obhájit vlastní názor.
  
Do poloviny července je možné navštívit ve Výstavní síni Senátu výstavu Klobouk dolů – pokrývky hlavy významných českých osobností. Výstavu připravil Senát ve spolupráci s Muzeem Novojičínska, Národním muzeem a Vojenským historickým ústavem. Návštěvníci v Senátu uvidí například vojenskou pilotní kuklu Františka Fajtla, divadelní čepec Emy Destinové, klobouk Tomáše Garrigue Masaryka nebo Františka Palackého, čepec Magdaleny Dobromily Rettigové i baret Emila Zátopka. Výstavní síň je otevřena každý všední den od 9 do 16. 30 hodin a během víkendu od 10 do 17 hodin, vstup je volný.
 
Text: -kk-
Foto: Archiv Senátu PČR
 


Odbor územní veřejné správy, redakce čtrnáctideníku Veřejná správa, 2.6.2009

vytisknout  e-mailem