Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Sněmovna - evropské rozpočtové výbory společně proti krizi

Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček při zahájení Evropské  konference rozpočtových a finančních parlamentních výborůZahájení Evropské konference rozpočtových
a finančních parlamentních výborů

Diskusí na téma Záměry v oblasti příjmové a výdajové politiky EU po roce 2013 začala 27. dubna v Poslanecké sněmovně Konference předsedů rozpočtových a finančních výborů parlamentů členských zemí EU. Všichni řečníci se shodli na potřebě společného evropského postupu v boji proti současné finanční a hospodářské krizi za pomoci jednotné politiky a společných institucí. Konstatovali však, že rozpočet Evropské unie s ohledem na své primární určení a svou velikost nemůže být fiskálním nástrojem boje proti hospodářské depresi. Řešení musejí hledat členské státy. V tomto duchu začal konferenci předseda PSP ČR Miloslav Vlček, když uvedl účinnou a rychlou českou pomoc Lotyšsku jako příklad takového postupu v praxi. Stefan Lehner, který vede Ředitelství pro vlastní zdroje, hodnocení a finanční programování při Evropské komisi, mluvil o aktuálním stavu revize evropského rozpočtu.

Unijnímu rozpočtu podle něj dominují dvě hlavní kapitoly: zemědělství a politika soudržnosti. Podle současné tendence se výdaje na zemědělství sníží, přednost budou mít kohezní výdaje. Lehner hovořil o dalších rozpočtových prioritách, mezi které zahrnul výzkum a inovaci, výdaje v sociální sféře, zmírňování dopadů klimatických změn, výstavbu energetických sítí atd. Plánovaná revize evropského rozpočtu bude prezentována patrně za švédského předsednictví, což potvrdila i následná diskuse všech účastníků konference.

V ČR by mohl vzniknout Národní geoportál, na němž lidé najdou veškerá prostorová data o území České republiky, tedy především nejrůznější mapy. Sněmovním prvním čtením prošel úspěšně vládním návrh novely zákona o právu na informace o životním prostředí, která má vznik portálu umožnit. Zároveň bude webový portál součástí širší evropské sítě o prostorových informacích. Norma má sjednotit pravidla pro zveřejňování prostorových dat, dosud je totiž každý úřad vydává podle vlastních podmínek. Prostřednictvím geoportálu budou úřady data za předem stanovených podmínek poskytovat veřejným i soukromým subjektům, využívání prostorových dat bude upraveno licencemi. Novela by měla také přinést zlepšení v oblasti sdílení a zprostředkovávání prostorových dat, pro co zatím neexistuje žádný obecný přístup a pravidla.

Sociální demokracie hodlá předložit návrh novely jednacího řádu Poslanecké sněmovny, který by zkrátil zákonnou lhůtu pro projednání státního rozpočtu z 30 dní na pět. Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Bohuslava Sobotky by se tak zvýšila pravděpodobnost, že se rozpočet podaří schválit do konce roku, a zamezilo by se riziku rozpočtového provizoria pro rok 2010. Podle současného legislativního řádu musí případná vláda designovaného premiéra Jana Fischera návrh státního rozpočtu pro rok 2010 předložit nejpozději do 30. září. V říjnu se však budou konat volby, a tudíž tento návrh nestihne být projednán. Kabinet, který vzejde z říjnových voleb, pak bude muset předložit nový návrh rozpočtu. Ministr financí v demisi Miroslav Kalousek je připraven návrh podpořit. Vychází z toho, že pokud by úřadující vláda předložila návrh rozpočtu podle zákona do konce září, tedy týden před uvažovanými volbami, pak by každá kandidující strana tento rozpočet kritizovala. Takový rozpočet je podle něj tedy již předem odsouzen k neschválení. Do Sněmovny tak letos zřejmě zamíří rozpočty dva. Oba podle Kalouska budou víceméně stejné, ale předkládat je budou dvě různé vlády: dočasná překlenovací a nová, vzešlá z předčasných voleb. Zdůraznil, že nejhorší variantou je dlouhodobé rozpočtové provizorium.

Text: -žam-
Foto: Archiv PS PČR


Odbor územní veřejné správy, redakce čtrnáctideníku Veřejná správa, 14.5.2009

vytisknout  e-mailem