Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

"Ministerská Troika EU-USA" v Praze

Dne 28. dubna 2009 se v Praze uskuteční zasedání Troiky ministrů vnitra a spravedlnosti Evropské unie a Spojených států. 

Evropskou unii budou na jednání zastupovat ministr vnitra Ivan Langer, ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, komisař pro oblast práva, svobody a bezpečnosti Jacques Barrot a ředitelé Europolu, Frontexu a Eurojustu. V pozorovatelské úloze budou na jednání přítomni zástupci Švédska, které převezme předsednictví Rady EU po České republice, ministryně spravedlnosti Beatrice Ask a ministr pro migrační a azylovou politiku Tobias Billström. Americkou delegaci povede ministr spravedlnosti Eric Holder a náměstkyně ministryně pro vnitřní bezpečnost Jane Holl Lute.

Jedná se o první podobné setkání po nástupu nové administrativy v USA, dá se očekávat, že bude i příležitostí pro zahájení nové etapy v transatlantických vztazích v oblasti justice a vnitra. Bude se hovořit o vzájemných vztazích v oblasti justice a vnitřních věcí, kde je nezbytné určit směr v nadcházejících letech.

Tématy jednání budou:

  • Transatlantické vztahy v oblasti spravedlnosti, svobody a bezpečnosti.
  • Problematika boje proti terorismu.
  • Záležitosti spojené s vízovou politikou a ochranou hranic.
  • Ochrana dětí.
  • Ochrana kritické infrastruktury, výměna dat.
     

Jednání navazuje na neformální zasedání na vysoké úrovni mezi EU a USA, které se uskutečnilo v Praze 5. - 6. února 2009. Jednání proběhlo na expertní úrovni ředitelů. Jménem EU ho vedla delegace českého předsednictví (Ministerstvo vnitra, Ministerstvo spravedlnosti a Ministerstvo zahraničních věcí) ve spolupráci se zástupci Rady EU, Evropské komise, Frontexu, Eurojustu, Europolu a budoucího předsednictví - Švédska. Obsahem jednání byla témata dlouhodobé spolupráce EU a USA. Jedním z bodů jednání byla i příprava na zasedání ministerské Troiky EU-USA, které proběhne v dubnu 2009 rovněž v Praze.

Ministr vnitra Ivan Langer se již v březnu zúčastnil pracovní návštěvy USA. Setkal se s ministrem spravedlnosti Ericem Holderem, s ministryní pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitano, s předsedou senátního výboru pro vnitřní bezpečnost Joe Liebermanem či s náměstkem ministryně zahraničních věcí Jamesem Steinbergem.

  

Markéta Matlochová
tisková mluvčí pro CZ PRES

  


28. dubna 2009

vytisknout  e-mailem