Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Senát - plán na zavedení eura

Senátní Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu uspořádal 20. ledna konferenci o exportní politice České republiky. Na jednání v Hlavním sále Valdštejnského paláce vystoupilo se svými příspěvky sedm řečníků. Hovořilo se o exportní politice vlády, bank, zájmových a oborových sdružení. Do všech příspěvků se výrazně promítla současná finanční a hospodářská krize. Předseda vlády Mirek Topolánek hovořil o exportní politice z pohledu české vlády, náměstek ministra průmyslu Luboš Vaněk informoval téměř sto účastníků konference o stavu českého průmyslu a o exportu v České republice. Se svým příspěvkem vystoupil i národní koordinátor pro zavedení eura Oldřich Dědek, který představil český plán na zavedení eura. Na situaci ohledně eura reagoval také místopředseda ČSSD Milan Urban, který termín pro zavedení eura komentoval z pohledu nejsilnější opoziční strany. Na konferenci dále vystoupil Jaromír Drábek, předseda Mezinárodní obchodní komory v ČR,
Přemysl Sobotka a Andrea RonchiPřemysl Sobotka a Andrea Ronchi
 Vladimír Tomšík, člen Bankovní rady ČNB, nebo prezident Hospodářské komory Petr Kužel. V diskusi zazněly především požadavky na rychlé přijetí eura a na systémové a rychle provedené kroky, které by českým exportérům pomohly v současné vážné situaci. Předseda senátního Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Jan Hajda na závěr konference zdůraznil, že výbor se při své další práci bude závěry konference řídit a že vystoupení jak účastníků, tak řečníků v následné diskusi považuje za významný zdroj poznatků pro další legislativní činnost Senátu.
 
Předseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka přijal 21. ledna italského ministra pro evropské záležitosti Andrea Ronchiho. Tématem jednání byla vedle současné politické a hospodářské situace také nová tvář Evropské unie. „S panem ministrem jsme našli shodu v tom, že Evropa musí hledat cestu, jak se přestat odcizovat občanům. Jde o to zaměřit se na reálná řešení klíčových problémů jako je energetická bezpečnost, nelegální migrace a zaměstnanost,“ uvedl po jednání Přemysl Sobotka. Podle slov předsedy Senátu A. Ronchi podpořil české předsednictví Radě Evropské unie a zároveň podpořil i priority, které si česká vláda během svého předsednictví stanovila. Přemysl Sobotka také uvedl, že se s italským politikem shodli na tom, že Evropská unie se v současné době musí soustředit na řešení klíčových problémů. „Současná finanční a nyní již hospodářská krize nás nutí, abychom hledali v Evropě společnou strunu, nezabývali se zbytečnostmi a nacházeli řešení,“ dodal po jednání předseda českého Senátu Přemysl Sobotka.
 
Výstava Šumava Karla KlostermannaVýstava Šumava Karla Klostermanna
Ve Výstavní síni Senátu, která se nachází na 1. nádvoří Valdštejnského paláce, je možné v současné době navštívit výstavu s názvem Šumava Karla Klostermanna. Výstava se koná pod záštitou senátorky Jiřiny Rippelové a ukazuje přírodní šumavské krásy i odvrácenou tvář Šumavy představovanou napadeným ekosystémem. Zhlédnout zde můžete i několik fotografií dokumentujících dřívější těžký život horalů. Expozici, která skončí 1. března, můžete navštívit denně od 9 do 16. 30 hodin a o víkendech od 10 do 17 hodin.
 
Text –kk-

vytisknout  e-mailem