Terorismus  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


Platí 1. stupeň ohrožení terorismem
Platí 1. stupeň ohrožení terorismem
 

Hlavní menu

 

 

Česká republika se připojila ke Christchurchské výzvě

Dne 14. května 2021 se ČR oficiálně připojila k tzv. Christchurchské výzvě. Jedná se o výzvu iniciovanou francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a novozélandskou premiérkou Jacindou Ardernovou v návaznosti na teroristický útok australského střelce na dvě mešity, který se odehrál v novozélandském městě Christchurch v březnu 2019. Jeho záznam byl živě vysílán a následně se masivně šířil po internetu. 

Výzva, která byla ohlášena v květnu 2019, tedy dva měsíce po útoku při kterém zemřelo 51 osob a 50 dalších bylo zraněno, míří jak na vlády, tak i digitální společnosti a mj. signatáře vyzývá k učinění kroků k zamezení opakování podobné situace, kdy se teroristický obsah masivně šířil online a k prevenci zneužívání internetu pro teroristické a násilně extremistické účely. Iniciativa je dnes závazkem již téměř 60 států a mezinárodních organizací a neziskových organizací, spolu s řadou technologických společností.

Zveřejnění videa z útoku s sebou přineslo také řadu komentářů i na sociálních sítích v ČR, které čin schvalovaly nebo omlouvaly. V návaznosti na aktivitu na sociálních sítích policejní prezident Jan Švejdar i ministr vnitra Jan Hamáček označili jakékoliv schvalování trestného a teroristického činu za nepřijatelné. V tomto kontextu již proběhla řada vyšetřování a několik případů bylo i pravomocně odsouzeno. V roce 2019 rovněž přiletěli novozélandští policisté poděkovat a vyjádřit podporu svým českým kolegům za to, že se věnovali postihům schvalování tohoto teroristického činu.

ČR se ke Chritschurchské výzvě připojila u příležitosti jejího druhého výročí. Zájem o připojení se k iniciativě ČR projevila již v loňském roce, nicméně s ohledem na probíhající pandemii k němu došlo až v letošním roce. O oficiálním připojení ČR informovali na svém twitterovém účtu Úřad vlády (česky, anglicky), CTHH a také premiér Andrej Babiš (česky, anglicky, francouzsky), který na tomto druhém výročním summitu ČR zastupoval.

Na webu Christchurchské výzvy lze, kromě textu výzvy samotné, seznamu signatářů a průběžného informování o zásadním vývoji, rovněž najít mj. i tiskovou zprávu k loňskému ročnímu výročí či finální report tzv. "Christchurch Call Community Consultation". Dále si lze na tomto webu přečíst společné prohlášení J. Ardernové a E. Macrona k druhému výročí od založení výzvy. V neposlední řadě byl v tomto kontextu v prosinci loňského roku zveřejněn finální report k vyšetřování tohoto teroristického útoku.

  

vytisknout  e-mailem 

MVČR 
internetové stránky Policie ČR 

Dotační program pro ochranu měkkých cílů