Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zprávy ze Senátu – 34. týden

Veřejné slyšení výboru – testování žáků základních škol. Foto: archiv Senátu PČR. Veřejné slyšení výboru – testování žáků základních škol. Foto: archiv Senátu PČR.
Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu se sešel 25. srpna na mimořádné schůzi. Na programu jednání, které inicioval místopředseda výboru Marcel Chládek, byla problematika financování v oblasti školství. Senátoři hovořili o systému odměňování pracovníků ve školství - především o budoucích platech nepedagogických pracovníků v regionálním školství. Senátor Marcel Chládek opakovaně varoval, že snížení platů nepedagogických pracovníků může narušit fungování celého systému školství. Na jednání výboru byl pozván také ministr školství Josef Dobeš, na schůzi výboru se však nedostavil a delegoval svého náměstka Ladislava Němce. Ten uznal, že některé kroky Ministerstva školství v posledním roce nebyly dobré. „Oceňuji, že pan náměstek tuto skutečnost uznává, škoda jen, že toho není schopen sám ministr. Taková je ale už jeho strategie: Kde cítí problémy, tam nechodí,“ konstatoval místopředseda výboru M. Chládek a poukázal na to, že se ministr J. Dobeš za dobu, po kterou vykonává vládní funkci, jednání senátního Výboru pro vzdělávání ještě nezúčastnil. L. Němec během zasedání výboru garantoval, že se platy nepedagogických pracovníků nebudou snižovat. „Výbor se shodl, že nyní by měl následovat ale ještě druhý krok. Platy kuchařů nebo školníků ve školství jsou tak mizerné, že by mělo dojít spíše k jejich navýšení, než redukci,“ zdůraznil senátor M. Chládek.

Po jednání výboru pak předseda Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Jaromír Jermář a místopředseda výboru Marcel Chládek přijali ve Valdštejnském paláci devítinásobnou mistryni světa a držitelku světového rekordu v záznamu textu do počítače paní Helenu Matouškovou. Setkání se zúčastnil rovněž Jaroslav Zaviačič, viceprezident světové organizace Intersteno, pořádající každé dva roky světový šampionát v informatice. J. Zaviačič poukázal na to, že zvláště mladí lidé denně komunikují prostřednictvím mailu a chatu a stále častěji také školní úkoly odevzdávají elektronicky. Schopnost rychle zaznamenat text na počítači však stále nepatří do výbavy, kterou si může většina českých žáků a studentů odnést ze školy. Jedná se přitom o schopnost, která významně ovlivňuje produktivitu práce. „Pokud člověk musí při psaní na počítači přemýšlet, kde je jaké písmeno, ztrácí až 2/3 intelektuální kapacity,“ poukázal J. Zaviačič.

Zahájení přehlídky Krajanského folklorního festivalu ve Valdštejnské zahradě. Foto: archiv Senátu PČR.Zahájení přehlídky Krajanského folklorního festivalu ve Valdštejnské zahradě. Foto: archiv Senátu PČR.
V pátek 26. srpna patřila Valdštejnská zahrada, která je součástí sídla Senátu, krajanským folklorním spolkům ze zahraničí. Krajané v Senátu vystupovali pod záštitou Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí. Zájemci z řad veřejnosti si mohli poslechnout hudbu a zpěv čtrnácti souborů z Chorvatska, Ukrajiny, Srbska, Rumunska nebo Maďarska, které do Prahy přijely v rámci 5. ročníku Krajanského folklorního festivalu. Přehlídku souborů ve Valdštejnské zahradě uvedl předseda Senátu Milan Štěch. Folklorní festival byl slavnostně zahájen den předem v Hlavním sále Valdštejnského paláce. Za Komisi celou akci zahájil senátor Pavel Čáslava a předseda Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Jaromír Jermář. V Hlavním sále Senátu byli přítomni tanečníci a zpěváci krajanských souborů. Celý krajanský festival, který pořádá občanské sdružení Sedm paprsků a Folklorní sdružení ČR, se konal v Praze od 25. do 28. srpna. 
 

text -kk-
foto archiv Senátu PČR

 

vytisknout  e-mailem