Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zprávy ze Senátu – 25. týden

Na pozvání předsedy Senátu přicestoval na oficiální návštěvu České republiky maršálek polského Senátu Bogdan Borusewicz. Dne 21. června jednal ve Valdštejnském paláci s předsedou Senátu Milanem Štěchem. Hlavními tématy diskuse bylo nadcházející předsednictví Polska v Radě Evropské unie a jeho priority, jaderná energetika, rozpočet Unie, problémy eurzóny a parlamentní kontrola Společné zahraniční a bezpečnostní politiky. Po jednání předsedů Senátu se maršálek Borusewicz setkal se členy Výboru pro záležitosti Evropské unie a Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Odpoledne se setkal s premiérem Petrem Nečasem a na polské ambasádě uvítal polskou menšinou žijící v České republice. Další den položil B. Borusewicz kytici k Hrobu neznámého vojína a prohlédl si Národní památník na Vítkově. Poté se setkal s předsedkyní Poslanecké sněmovny Miroslavou Němcovou a 1. místopředsedou vlády a ministrem zahraničních věcí Karlem Schwarzenbergem.

Druhou polskou návštěvou v Senátu byl předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek, který se zúčastnil 20. června konference Finanční perspektiva Evropské unie a priority České republiky. Konference se konala v Senátu pod záštitou předsedy Senátu Milana Štěcha. J. Buzek ve svém vystoupení zdůraznil, že pokud mají být naplněny cíle stanovené ve Strategii EU 2020, musí se unijní rozpočet na rok 2013 navýšit o pět procent. To by si vyžádalo zvýšení příspěvku členských států o 0,1 procenta. Před zahájením konference jednal Jerzy Buzek s předsedou Senátu Milanem Štěchem. Během své jednodenní návštěvy se setkal také s předsedkyní Poslanecké sněmovny Miroslavou Němcovou a premiérem Petrem Nečasem.

Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice uspořádal 22. června dvě veřejná slyšení. První se konalo k petici č. 16/11 Zachraňte Operu! Petice, kterou podepsalo 18 626 občanů, žádá zachování samostatnosti obou souborů Státní opery Praha. Týká se žádosti zachovat samostatnou Státní operu Praha, tedy oba soubory  operní a baletní, neboť ministr kultury oznámil sloučení Státní opery a Národního divadla. Úvodní slovo přednesl předseda výboru Jaromír Jeřmář, který také celé slyšení moderoval. Cílem jednání bylo na základě přednesených stanovisek zainteresovaných stran hledat konsensuální řešení dané problematiky. Závěry, které vzešly z jednání, budou využity jako podklad k vypracování návrhu usnesení s doporučením Senátu a petice bude zařazena jako senátní tisk na nejbližší schůzi Senátu. Druhé veřejné slyšení výboru se týkalo petice č. 13/11 proti realizaci záměru Pilotní a demonstrační linky na likvidaci odpadů vakuovou pyrolýzou v obci Velká Dobrá. Petice čítá celkem 1194 podpisy, podepsali ji občané obce Velká Dobrá a okolních obcí Braškov a Družec. Petenti nesouhlasí s realizací daného záměru, které na slyšení přednesli. Veřejné slyšení uvedl a moderoval místopředseda výboru Marcel Chládek. Dále byla vyslechnuta stanoviska Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva životního prostředí a Středočeského kraje. V závěru proběhla široká diskuse. Výbor se k této petici vrátí na nejbližší schůzi a navrhne usnesení.

V Hlavním sále Valdštejnského paláce se 23. června konalo slavnostní vyhlášení titulů EKOŠKOLA. Účastníky přivítal jménem Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice jeho 1. místopředseda Jiří Oberfalzer. Pozváni byli zástupci základních a středních škol, kteří naplnili kritéria programu Ekoškola a získali titul. Dále byli přítomni zástupci měst a obcí. Ekoškola je mezinárodní program, v rámci kterého žáci sami usilují o minimalizaci a třídění odpadů, úspory energie či vody a zlepšení životního prostředí školy a jejího okolí. Ekoškola představuje jeden z nejúspěšnějších programů v oblasti environmentální výchovy ve světě. Probíhá ve 40 zemích a je do něj zapojeno kolem 21 tisíc škol. V České republice se jej účastní 200 škol.

text -kk-

vytisknout  e-mailem