Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministerstvo vnitra ukončilo dvě výběrová řízení na základní registry veřejné správy

Náměstek ministra vnitra pro informatiku Jaroslav Chýlek a hlavní architekt eGovernmentu Ondřej Felix dnes 17. března 2010 představili vítěze dvou výběrových řízení na základní registry veřejné správy. 

Náměstek ministra vnitra Jaroslav Chýlek představil systém základních registrů, který zásadním způsobem usnadní život občanům při komunikaci s úřady: "Například při změně bydliště nahlásíte změnu pouze na příslušném úřadě a díky jednotnému systému základních registrů bude tento údaj zaktualizován pro všechny orgány veřejné moci. Po úřadech už tak opravdu začnou obíhat data a ne lidé."

Uzavřena byla dvě ze tří výběrových řízení spadající do působnosti Ministerstva vnitra - na Registr práv a povinností a Registr obyvatel. Firma Accenture, která se stala vítězem obou soutěží, sestaví Registr obyvatel za 170 milionů korun a Registr práv a povinností za 274 milionů. Přitom v prvním případě půjde (po uzavření smlouvy) o úsporu ve výši 208 milionů korun ve druhém případě o 170 milionů korun oproti horní hranici stanovené v podmínkách pro výběrové řízení. V současné době začíná běžet zákonná lhůta pro odvolání neúspěšných uchazečů proti rozhodnutí výběrové komise.

"Když jsem v říjnu 2009 nastupoval na ministerstvo, požádali jsme s panem ministrem Úřad na ochranu hospodářské soutěže o zhodnocení posuzovacích kritérií zakázky. Ten nám doporučil změnit kritéria soutěže. Díky tomu se váha ceny zvedla z původních 20 procent na 40 procent," doplnil náměstek Jaroslav Chýlek vývoj hodnotících kritérií.

Základní registry jsou:

  • ROB - Registr obyvatel v působnosti Ministerstva vnitra;
  • RPP - Registr práv a povinností (Ministerstvo vnitra);
  • ROS - Registr osob (právnických) (Český statistický úřad);
  • RÚIAN - Registr územní identifikace a nemovitostí (správcem je Český úřad zeměměřický a katastrální);
  • ISZR - Informační systém základních registrů (Ministerstvo vnitra);
  • ORG - Generátor agendových identifikátorů (Úřad na ochranu osobních údajů);
     

Testovací provoz základních registrů začne 1. července 2010. Ostrý start základních registrů se posunul z 1. července 2011 na nejpozději 1. červenec 2012. Další podrobnosti naleznete v přiložené prezentaci.

  

Pavel Novák
zástupce ředitelky odboru a tiskové mluvčí

  


17. března 2010

Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem