Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Počítačová šikana – workshop

V rámci ministerské konference Bezpečnější internet pro děti konané 20. dubna 2009 v Praze proběhl workshop na téma „Počítačová šikana“. 

Dynamický rozvoj ICT s sebou přinesl nejen pozitiva v podobě rychlé a levné komunikace, ale bohužel také některá negativa. Někteří jedinci si dostatečně neváží volnosti a svobody, kterou jim celosvětová počítačová síť poskytuje. Mezi takovéto případy patří např. zejména počítačová šikana (cyberbullying) a grooming (situace, kdy se dospělý pomocí internetu spřátelí s dítětem, vyláká jej na schůzku, na které jej pak např. sexuálně zneužije).
    
Servery pro sdílení videa jako je např. YouTube se pak spolu s mobilními telefony staly nástrojem, který umožňuje během okamžiku oběť šikany vystavit veřejnému pohoršení, a tím tak ještě větším traumatům, než mívá klasická šikana. Videa nahraná především prostřednictvím mobilních telefonů bohužel často slouží jako motivace pro další mladé pachatele, kterým často nedochází důsledky jejich jednání, jež někteří z nich považují jen za další úroveň oblíbené počítačové hry. Obětí kyber šikany se však dnes stávají nejen spolužáci, ale i učitelé, z nichž někteří nemusí následky takového chování unést a v krajních případech sahají až k sebevraždě.
 
Případy z poslední doby, kdy v září loňského roku šílený student postřílel ve Finsku deset lidí, či případ německého studenta z Winnendenu, jehož střelbě padlo letos v březnu za oběť 15 lidí, však ukazují, že zvláštní pozornost je nutné věnovat i tomuto typu jednání, které můžeme označit jako nejzávažnější formu kyber šikany. Zájmem jak policie, tak celé společnosti je pak snaha odhalit pachatele ještě před tím, než vražednou zbraň namíří proti svým spolužákům či učitelům. Zkušenost se „šíleným střelcem“ máme i z České republiky, kde se před necelým měsícem podařilo naštěstí včas odhalit studenta z Nového Bydžova, který chystal bombový útok na budovu svého gymnázia.
 
Profesor Georges Steffgen z Univerzity v Lucemburku nejdříve seznámil přítomné účastníky workshopu s výsledky výzkumu, který se zaměřuje např. na to, jak odhalit počítačovou šikanu a jak na ni reagovat. V rámci workshopu pak bylo představeno i video Evropské komise, které se snaží na problém počítačové šikany upozornit.
 
Na workshopu k počítačové šikaně pak nechyběl ani zástupce České republiky, který představil např. soutěž Mobilstory, která motivuje mladé uživatele mobilních telefonů k tomu, aby popustili uzdu své fantazie a počítačovou šikanu se snažili překonat vytvořením klipů na téma kamarádství.
 
 
V rámci workshopu proběhly následující prezentace:
 • Počítačová šikana: Aktuální výsledky výzkumu
  Prof. Dr. Georges Stefgen, Université du Luxembourg
   
 • Předcházení a reakce na problém počítačové šikany v Polsku
  Agnieszka Wrzesien, Nobody's children foundation, Poland
   
 • Osvětové kampaně a Helplines
  Pavel Vichtera, Safer Internet Institute, Česká republika
   
 • Jak udělat internet bezpečnějším – Čím může IT průmysl přispět
  Jan Muehlfeit, Chairman Europe, Microsoft

vytisknout  e-mailem