Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Česká republika přebrala ochranu nad kubánským politickým vězněm a jeho rodinou

Ve čtvrtek 11. listopadu 2010 v 15.00 hodin předal ministr vnitra Radek John rozhodnutí o udělení mezinárodní ochrany - azylu kubánskému politickému vězni Ronaldu Jimenézovi Pozadovi a jeho rodinným příslušníkům. Rozhodnutí o udělení mezinárodní ochrany je oficiální dokument potvrzující status azylanta v České republice. 

"Tímto aktem nad vámi Česká republika přebírá ochranu. Nyní máte stejnou ochranu jako každý občan České republiky," uvedl při předávání rozhodnutí o azylu ředitel odboru azylové a migrační politiky Tomáš Haišman.

"Za toto přijetí jsme České republice vděčni a dojímá nás, jak jsme byli přijati, děkujeme," dodal Ronaldo Jimenéz Pozada.

Dne 26. října 2010 přicestoval do České republiky kubánský politický vězeň Ronaldo Jiménez Pozada společně se čtyřmi rodinnými příslušníky. Bylo rozhodnuto pětičlenné rodině poskytnout azyl, který jim umožní plně se začlenit do demokratické společnosti v České republice. Těmto lidem, kteří se ocitli v ohrožení života a zdraví, kteří byli oběťmi nelidského zacházení a pravděpodobně psychického i fyzického mučení, tak dáme šanci na nový způsob života ve svobodné společnosti.

V uplynulých dvou týdnech se celá skupina podrobila důkladným zdravotním vyšetřením, která dopadla nadmíru dobře.
 

Hlavní priority pro nadcházející období:

  • intenzivní výuka českého jazyka - začne v příštím týdnu v rozsahu čtyři hodiny denně,
  • zahájení školní docházky syna a neteře pana Pozady,
  • nalezení vhodného zaměstnání pro dospělé členy rodiny.
     

Česká republika je tak druhou zemí EU a čtvrtou zemí obecně (po Španělsku, USA a Chile), která propuštěné politické vězně z Kuby přijala.

  

Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations a tiskový mluvčí

  


11. listopadu 2010

Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem