Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zaujalo SMS parkování i Fakta a fámy

Hodnocení obcí ve třetím kole soutěže Parádní web zakončují starostové Karel Ferschmann a František Kroutil.

Blovice
Karel Ferschmann
: Další sériový web společnosti Galileo Corporation. Nutno konstatovat, že pokud s ním někdo nakládá tak, jak je připraven k použití, většinou je úspěch předem zaručen a návštěvník je spokojen. Aplikace umožňuje jednoduché zveřejňování dokumentů a širokou nabídku odkazů. Samospráva s webem pracuje velmi dobřestránky, jsou aktuální. Usnesení zastupitelstva jsou srozumitelná, občan se dozví, co potřebuje. Úřední deska je přehledně řazena, zveřejňované jsou rozpočty, závěrečné účty. Přečíst si můžete Blovické noviny a Zpravodaj z Blovického dění. Nemám, co bych zkritizoval – snad přece něco. Poslední výroční zpráva je z roku 2011.
František Kroutil: Na úvodní stránce města Blovice mne poněkud ruší interaktivní odkazy na městské instituce, jelikož je text příliš nahuštěný a není přehledně zobrazen. Jinak jsou stránky pěkné, jen nereferují o svém kulturním dění, pouze pozvánky a kalendář, k nalezení není žádná aktualizovaná fotogalerie.

 
Bruntál
Karel Ferschmann: Další veterán Zlatého erbu s vlastní webovou aplikací. Dobře naplněný a aktualizovaný web. Zajímavé čtení je v sekci Obsah poskytovaných informací, nadstandardně zpracované výroční zprávy, pečlivě sestavené rozpočty, bohatý kalendář akcí, dobře se čte Kulturní měsíčník. Líbilo se mi SMS parkovné, šikovná věc. Co dodat k takovému kvalitnímu webu? Snad jen, že mi chybí nějaká komunikace samosprávy s občany.
František Kroutil: Na stránkách města Bruntál velice kvituji rubriku: Fakta a fámy. Mám s tím vlastní zkušenost a chválím, že město zavedlo takovou rubriku, v níž dementuje nesmysly, které se týkají života a projektů ve městě. O životě ve městě referují pěkné aktuality včetně fotografií.
 
Mariánské Lázně
Karel Ferschmann: Opět aplikace od společnosti Galileo Corporation a soutěživé město s tímto webem ve finále Zlatého erbu. Nezbývá, než zase chválit. Usnesení zastupitelstva jsou zapsána velmi srozumitelně a podrobně, občan ví naprosto přesně, o čem se jednalo. Hned ve stejném sloupečku jsem zajásal. Po delší době opět Diskusní fórum. Sice trochu komplikovaně řazené a zobrazované, ale alespoň něco. Horší už je jeho frekventovanost. Našel jsem bohužel, jen jeden příspěvek. Asi je v Mariánských Lázních všechno OK.
František Kroutil: Informace o dění ve městě Mariánské Lázně získáte na externím odkazu karlovarské televize, jinak poslední fotogalerie je z roku 2013, pokud nepočítám ty „statické“. Doporučoval bych stránky trochu více oživit. Možná i použitá šablona je příliš konzervativní. Řekl bych, že lázeňské město by mohlo být na první pohled živějším místem...
 
Olomouc 
Karel Ferschmann: Web s jednoduchou a přehlednou grafikou, i když v hlavním menu různě vyskakují a uskakují lišty, což nemám moc rád. Na něco kliknete a někde dole pod monitorem se vám to pak zobrazuje. Z jednání zastupitelstva je zveřejňován prakticky doslovný zápis, což vysoce hodnotím. Přehledně vedená úřední deska, vyhlášky a další dokumenty. Velmi se mi líbí pravidelně vydávané Radniční listy. Jen opět žádná snaha o internetovou komunikaci s občany.
František Kroutil: Chválím netradiční členění olomouckého webu na: občané, rodina, turisté, podnikatelé, média. U velkého města je vyhrazení rubriky „rodina“ sympatickým počinem. Celkově stránky působí příjemně.
 
Teplice
Karel Ferschmann: Na první pohled viditelná aplikace Webhouse, záruka dobře sestaveného webu. Velmi neotřelé je řazení informací do sekcí Chci se dozvědět, Chci zařídit, Chci kontaktovat, Chci se bavit. Další zajímavostí je řazení na Vyhlášky, Pravidla a Nařízení. Horší už je to s hledáním na tomto webu. Sice je velmi pozitivní, že město přenáší on-line jednání zastupitelstva, ale přiznám se, že se mi nepodařilo dohledat jediný dokument z jeho zasedání. Diskusní fórum jsem také žádné neobjevil.
František Kroutil: Informačně velmi hodnotné stránky statutárního města Teplice, které spíše referují o úředním dění v obci, chybí mi reportáže a fotogalerie z dění ve městě.
 
Úštěk 
Karel Ferschmann: Hned při vstupu na titulní stránku tohoto webu uvidíte, jak lze promarnit ten nejdůležitější prostor webových stránek. Uvnitř stránek je pak nepohodlné neustálé sjíždění posuvníkem na informace pod statickou fotografií. Naplněnost webu je dobrá, jednoduše se zobrazují dokumenty (opět aplikace Webhouse), pouze chybí výroční zpráva za rok 2013, dobře zpracované jsou povinné informace, bohužel zase spíše strohé usnesení ze zasedání zastupitelstva města, bohatý kulturní kalendář. Na webu je určitě co vylepšovat.
František Kroutil: Na webu města Úštěk chválím skvěle vymyšlené upoutávky na aktuální městské akce, horší je to s použitým fontem, který je bohužel nepřehledný. Jinak mne nezaujal příliš pravý a levý sloupec menu, ve kterém je složitější něco jednoduše a rychle najít. Také kulturní kalendář se mi jeví nepřehledně.
 
Zábřeh
Karel Ferschmann: Vlastní webová aplikace, na první pohled přehledná titulka. Překvapila mě hned v úvodu grafika dokumentu usnesení zastupitelstva, podbarveného brčálově zelenou. Ostatní dokumenty mají naštěstí podklad bílý, písmo se pak lépe čte. Také otvírání lišty v sekci Úřad a samospráva je ne úplně praktické, zvláště když lišta přesahuje stránku monitoru a musí se zpět vracet pomocí posuvníku. Dobře je naplněná sekce Město a jeho rozvoj. Občanům bude web určitě poskytovat dost informací, ale pro jejich vyhledání stráví u monitoru trochu více času. Doporučoval bych zjednodušit jejich heslování.
František Kroutil: Na grafice webových stránek a jejich členění by bylo třeba trochu zapracovat, použité řešení mi příliš nezapadá do aktuálního moderního trendu, který nacházíme na jiných městských webech, aneb příliš mnoho nepřehledného textu.
 
Křižany
Karel Ferschmann: Web viditelně nezapře jak rukopis aplikace Webhouse, tak i veterána Zlatého erbu, který slaví se svými stránkami úspěchy. O to více jsem se pokusil své hodnocení „přitvrdit“. Najít nějaké chyby se mi ale moc nezdařilo. Stránky poskytují úplné povinné informace, přehled o veřejných zakázkách, vyhlášky obce, smysluplné zápisy z jednání zastupitelstva obce. Dokumenty se zobrazují na jedno kliknutí. Nenašel jsem diskusní fórum či jinou komunikaci samosprávy s veřejností, ale jinak celkově velmi dobré.
František Kroutil: U Křižan chválím úvodní širokoúhlou fotografii, celkově přehledně zpracovaný web, avšak kalendář kulturních aktivit zeje prázdnotou, jistě se v listopadu a prosinci nekoná jen myslivecká zábava. U preferovaných odkazů bohužel na titulní stránce nefunguje odkaz „odpady“.
 
Líbeznice
Karel Ferschmann: Grafika webu je jednoduchá a přívětivá. Povinně zveřejňované informace podle současného infozákona by se však Oldřichu Kužílkovi určitě nelíbily, chybí tam řada věcí, mimo jiné výroční zpráva je poslední z roku 2011, chybí rozpočet za rok 2013 a to nejhorší, co mě vždycky dostane, jsem nalezl v usneseních zastupitelstva. Z takového záznamu nemůže být moudrý ani jeden občan Líbeznic. Posuďte sami: „ZO revokuje usnesení č. 39/2014 ze dne 21. 5. 2014 v ukládací části.“ Jsem přesvědčen, že i když se jedná o usnesení, mělo by být srozumitelné, aby občan pochopil, o čem se jednalo, nebo aby alespoň někde jinde našel vysvětlující komentář. Také jsem se pobavil při kliknutí na ikonku Kultura a volný čas, kde se praví, že: „Tato stránka ukazuje, co všechno můžete v Líbeznicích zažít ve volném čase.“ Co ukazuje? NIC. Odcházím...
František Kroutil: Web Líbeznic žije, oceňuji přehlednost s jedinou výhradou, pozvánky na obecní aktivity by bylo vhodné prezentovat i v samostatném kalendáři.
 
Radimovice
Karel Ferschmann: Webové stránky s nepříliš povedenou strukturou i grafikou. Z činnosti úřadu i samosprávy se nikde nedá téměř nic dohledat. Zápisy či usnesení z jednání zastupitelstva jsem přes veškerou snahu našel jen ve Zpravodaji obce. Snad jen stojí za zmínku přehledně zveřejněné vyhlášky, nařízení a rozpočty obce. Bodík přidávám za Diskusní fórum a Zpravodaj. Nové zastupitelstvo bude muset na webu určitě zapracovat.
František Kroutil: Radimovice mají poměrně pěkně informačně naplněné stránky, ale klasické bílé pozadí se už dnes moc nenosí a vyvolává poněkud zbytečně ne příliš přívětivý dojem. Přiznám se, že mi ani nesedla šablona, do které jsou informace vkládány. Web vypadá zbytečně moc stroze.
 
Rapotín 
Karel Ferschmann: Web bohatě zásobený informacemi s příjemnou grafikou od Galileo Corporation. Nemám co vytknout. Úplnost zveřejněných informací mě překvapila, mimo jiné v sekci Občan i v Rapotínských novinách. Na webu nenajdeme sice žádnou diskusi s občany, ale alespoň jsem pozitivně ohodnotil zájem o názor občanů v Anketě. Mimochodem – docela dobře zabezpečené proti anonymnímu hlasování. U mě je to jednička.
František Kroutil: Poměrně hodně informačně plné stránky obce Rapotín, chybí mi fotogalerie či reportáže z bohatého kulturního života, které lze z plného kalendáře tušit...
 
Sadov   
Karel Ferschmann: Netradiční grafická aplikace webu zaujme návštěvníka na první pohled. Jednoduché zveřejňování dokumentů na první klik také ocení. Rovněž zápisy z jednání zastupitelstva jsou srozumitelné. Dobře naplněná je sekce Novinky. Bohužel jsem nikde nenašel Povinně zveřejňované informace podle infozákona, což považuji za vážnou chybu. Internetová komunikace s veřejností rovněž není žádná, takže u mě poctivá trojka.
František Kroutil: Sadov se skládá z několika částí a o nich se dozvíme jen z informací „o obci“. Čekal bych, že se tomuto tématu bude web věnovat více i proto, že samotní občané jednotlivých částí se mohou dozvídat o své domovině více ve vyhrazeném prostoru. Jinak mne vcelku netradiční grafické řešení příliš nezaujalo. V kalendáři aktivit dohledáme informace jen na aktuální měsíc.
 
Připravila Ivana Jungová

Hodnocení
 

Dění v obci, komunikace
Kategorie Vesnice, Městys
Karel Ferschmann: 1. Rapotín, 2. Křižany, 3. Sadov, 4. Radimovice, 5. Líbeznice
František Kroutil: 1. Líbeznice, 2. Křižany, 3. Rapotín, 4. Radimovice, 5. Sadov

Kategorie Města
Karel Ferschmann: 1. Blovice, 2. Bruntál, 3. Olomouc, 4. Mariánské Lázně, 5. Teplice, 6. Úštěk, 7. Zábřeh
František Kroutil: 1. Bruntál, 2. Olomouc, 3. Blovice, 4. Teplice, 5. Mariánské Lázně, 6. Zábřeh, 7. Úštěk

 

vytisknout  e-mailem