Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zájmové sdružení Frýdlantsko-Beskydy – forenzní značení jízdních kol

Letos poprvé byla Ministerstvem vnitra, v rámci Programu prevence kriminality, vypsaná výzva, do které se mohly přihlásit také dobrovolné svazky obcí. Této šance jsme využili a podali žádost o dotaci na projekt forenzního značení jízdních kol a invalidních vozíků pro naše sdružení. Zájmové sdružení Frýdlantsko-Beskydy má 13 členů, 12 obcí a jedno město, které spojuje regionální příslušnost a vzájemné historické vazby. Obce leží zhruba 30 km od Ostravy a tvoří pomyslnou bránu Beskyd. Celkem v tomto mikroregionu žije 28 tisíc obyvatel. Projekt byl připraven v úzké spolupráci s městem Frýdek-Místek, se kterým byla podepsána veřejnoprávní smlouva. Město Frýdek-Místek má s forenzním značením mnohaleté zkušenosti. Strážníci Městské policie pro nás fyzicky zajišťují samotné značení a také evidují jízdní kola v národním registru.

      Vzhledem k velkému počtu obyvatel v mikroregionu jsme zvolili v každé obci dva termíny značení a to na jaře a na podzim. Nejmenší obce jsme spojili, značí se zde pouze jednou, v největším Frýdlantu nad Ostravicí naopak značíme celkem 4x. Celkem máme tedy 24 značících dnů. Týmy, které provádějí značení, jsou tříčlenné, dva strážníci MP Frýdek-Místek a jedna brigádní administrativní síla. Značíme vždy v sobotu od 9 do 17 hodin.
      
      Občané v jednotlivých obcích jsou dopředu informováni letáčky a celou akci zveřejňujeme v místním měsíčníku regionálních novin. Jednotlivé obce samozřejmě zajistily publicitu také svým obvyklým způsobem, např. zveřejněním v obecních zpravodajích, na webových stránkách, facebooku či jinak. Využili jsme také on-line rezervačního systém zdarma, který občané využívají pro objednání konkrétního termínu. Hned od počátku byl o značení velký zájem, lidé si rezervovali termíny přes rezervační systém, doptávali se a zajímali se o forenzní značení. Trochu jsme se obávali značení ve městě Frýdlant n/O., ve kterém žije bezmála 10 tisíc obyvatel. Rezervace byly plně obsazeny již několik dní dopředu, proto jsme pro jistotu posílili administrativu, a to na dvě děvčata a vyplatilo se. V sobotu 13. 5. bylo označeno neuvěřitelných 138 jízdních kol a hned na to ve středu 17. 5. celkem 139 kol, v celkové hodnotě přes 6mil. Kč. Děvčata měla opravdu napilno. V předchozích obcích se označilo průměrně 65 kol za den, což je méně než polovina. Z celkového počtu označených kol je jasné, že veřejnost projekt vítá, což nás těší a potvrzuje se, že náš záměr byl správný.


Ing. B. Manďáková Radová

Odkazy do noveho okna

Frýdlant strážnice

Frýdlant strážnice 

Detailní náhled

Frýdlant zápis

Frýdlant zápis 

Detailní náhled

Frýdlant vstup

Frýdlant vstup 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem