Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Výroční zpráva o situaci v oblasti migrace a integrace za rok 2023

Ministerstvo vnitra ve spolupráci s ostatními rezorty vypracovalo Zprávu o situaci v oblasti migrace a integrace cizinců na území České republiky v roce 2023, kterou dne 26. června 2024 projednala vláda České republiky. 

Zpráva podává podrobnou informaci o situaci v oblasti legální a nelegální migrace, mezinárodní ochrany a integrace cizinců na území České republiky v roce 2023 a porovnává některé profilové ukazatele s rokem 2022, případně lety předcházejícími.

Celkový počet cizinců pobývajících na území ČR v roce 2023 i nadále přesahoval 1 milion osob, a to především z důvodu přetrvávajícího vysokého počtu ukrajinských uprchlíků. Struktura cizinců z hlediska státních příslušností je dlouhodobě stabilní. Nejvíce cizinců pochází z Ukrajiny, Slovenska a Vietnamu.

Migračním tématům v České republice v průběhu roku 2023 opět dominovaly oblasti spojené s dočasnou ochranou udělovanou osobám hledajícím útočiště před vojenským konfliktem na Ukrajině. V návaznosti na Rozhodnutí Rady EU došlo v průběhu roku 2023 k prvnímu prodloužení institutu dočasné ochrany. 

V oblasti nelegální migrace byla ČR i v roce 2023 ve větší míře využívána jako tranzitní země pro nelegálně migrující osoby do dalších, především západních zemí Evropy. Počty osob zadržených v ČR při nelegální migraci v roce 2023 i přes výrazný meziroční pokles dosáhly druhé nejvyšší úrovně od doby migrační krize v roce 2015. V rámci koordinovaného postupu se sousedními státy proto ČR dočasně zavedla ochranu na vnitřních hranicích na celém úseku pozemní hranice se Slovenskem.

V oblasti mezinárodní ochrany byl v ČR podán třetí nejnižší počet žádostí o mezinárodní ochranu od roku 2015.

Kompletní Zprávu je možné nalézt zde: https://www.mvcr.cz/migrace/clanek/vyrocni-zpravy-o-situaci-v-oblasti-migrace-a-integrace.aspx.

  

9. července 2024

  

vytisknout  e-mailem