Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Veřejná správa - obsah čísla 26/2009

Veřejná správa 26/2009Veřejná správa 26/2009

Toto číslo časopisu Veřejná správa mimo jiné přináší:

 • Dobrá praxe
  Když se řekne Třebechovice
  PhDr. Jiří Chum
  Když se vysloví, nejen kolem vánoc, jméno města v blízkosti Hradce Králové, je velká pravděpodobnost, že někdo vyhrkne: betlém! Viděl jej jako dítě, přijel se podívat se svými dětmi. Lze říci, že bez města by nebyl betlém a město bez betlému. Jaké jsou však běžné dny Třebechovic?
   
 • Osobnost
  Musíme dbát na dodržování zákonnosti
  Ing. Martin Pecina, MBA, ministr vnitra
  Nezáleží vůbec na tom, z jaké politické strany jsou hejtmani a jakou stranickou příslušnost má ministr. Musíme dbát na to, aby byla dodržována zákonnost. Podotýkám, že nemusím se zákonem o veřejném zdravotním pojištění souhlasit, že mohu vybírání poplatků považovat za zbytečnou šikanu lidí. Znění zákona však jednoznačně stanoví určité náležitosti a nikdo, ani kraje, je nesmí porušovat. Jinak musí Ministerstvo vnitra zasáhnout.
 • Veřejná kontrola je minimální
  David Ondračka, ředitel Transparency International
  Nejvíce jsou dnes korupcí zasaženy politické strany a veřejná správa. Odpovídá to i názoru světové veřejnosti. O příčinách korupce, o oblastech kde se vyskytuje nejčastěji, i o krocích, které ji mohou pomoci snížit, jsme hovořili s Davidem Ondráčkou, ředitelem Transparency International.
   
 • Anketa
  Vyšší daň z nemovitostí nezhojí ztráty v příjmech
  Primátorů statutárních měst jsme se zeptali, jakou částku představuje v jejich městském rozpočtu daň z nemovitosti, ovlivňuje-li ji v obci místní koeficient a jak vnímají fakt, že poslední novela zákona o dani z nemovitosti zvyšuje sazbu daně na dvojnásobek. Zeptali jsme se i na to, co soudí o hledání dalších cest v systému výběru daně, která je výsostným příjmem obecních rozpočtů.
   
 • Města v zimním čase
 • Konzultace
  Informace k uplatnění daně z nemovitostí a daně z převodu nemovitostí po přijetí zákona č. 362/2009 Sb.
   
 • Aktivity Ministerstva vnitra a boj proti korupci
  PhDr. Marta Léblová
  Boj proti korupci Vlády České republiky vychází ze „Strategie vlády v boji proti korupci na období let 2006 až 2011“. Ta byla 25. října 2006 schválena usnesením vlády č. 1199, které bylo pozměněno usnesením vlády ze dne 18. června 2007 č. 676. Těmito usneseními byly každému resortu zadány úkoly, jejichž realizací je Strategie postupně naplňována.
   
 • Evropská unie
  Island před branami?
  Ing. Jiří Zukal
  Premiérka Johanna Sigurdardóttir prohlásila, že vstup do EU a přijetí eura jsou nejlepším způsobem, jak oživit ekonomiku země po loňském zhroucení zadlužených bank a měny. Po podání žádosti o vstup do Unie se Island vzhledem k ekonomické a politické vyspělosti stal vážným kandidátem na její rozšíření.
   
 • Stáže pro úředníky
  Ing. Ivana Jungová
   
 • Prevence budoucích finančních krizí
   
 • Téma
  eGovernment: Cesty k elektronickému zdravotnictví
  Elektronické zdravotnictví (tzv. eHealth) je celkem nový pojem používaný pro zdravotní péči podporovanou elektronickými a informačními technologiemi. eHealth si neklade za cíl samotné vysvětlování principu jednotlivých subsystémů, ale využití technologií v praxi.
   
 • Projekty
  Q Ostrava
  Statutární město Ostrava uskutečnilo ve dvouletém období rozsáhlý vzdělávací projekt, který se zaměřil na posílení odborných kompetencí pracovníků v sociálních službách. Tato potřeba vyvstala mimo jiné v souvislosti s požadavkem zavádění Národních standardů kvality sociálních služeb.
   
 • Příloha
  Vedení evidence válečných hrobů

Foto na titulu Radoslav Bernat

 

vytisknout  e-mailem