Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

V Berlíně se konalo Mezinárodní sympozium o integraci, zaměstnanosti a sociální mobilitě

Dne 26. ledna 2009 se v Berlíně uskutečnilo Mezinárodní sympozium o integraci, zaměstnanosti a sociální mobilitě (“Creating Opportunities – Integration, Employment and Social Mobility: European Experiences and Scope for Manoeuvre“).  

 
Za Českou republiku se tohoto sympozia zúčastnili náměstkyně ministra vnitra pro evropské záležitosti Lenka Ptáčková Melicharová a ředitel odboru azylové a migrační politiky Tomáš Haišman. 
 
Konferenci uvedla Maria Böhmer, státní ministryně a komisařka federální vlády pro migraci, uprchlíky a integraci. Se zásadním projevem vystoupila Angela Merkel, kancléřka Spolkové republiky Německo. Merkelová se osobně pozdravila s náměstkyní Mgr. Ptáčkovou Melicharovou a blahopřála jí k úspěšnému předsednictví ČR v Radě EU.
 
Tomáš Haišman uvedl, že přistěhovalectví a integrace spolu vzájemně souvisejí a doplňují se. Integrační politika je jedním z  klíčových prvků pro řešení legální migrace. Situace v oblasti migrace prošla v posledním roce výraznou proměnou. Zejména nyní, kdy v některých regionech začíná klesat poptávka po zahraničních pracovnících, stojí před každým státem imperativ reagovat na měnící se situaci a flexibilně jí přizpůsobovat nástroje a postupy úspěšné integrace.
Současná krize je pro nás pro všechny velkou výzvou – je nutno pečovat o nastavení rovnováhy mezi žádoucím přílivem migrantů a možnostmi jejich bezproblémového začlenění do společnosti. Také proto si myslím, že integraci nelze oddělovat od imigrace. Nikdo z nás nemůže být zahleděn pouze do svých problémů, do problémů vlastní země. Pouze koordinovaný postup v politice migrace a integrace, proaktivní integrační politika, vzájemná informovanost a sdílení zkušeností může přispět k zachování sociální soudržnosti a docílit harmonického nekonfliktního soužití všech obyvatel EU,“ dodal Tomáš Haišman.
 
Česká republika uspořádá v rámci svého předsednictví konferenci na téma „Posilování konkurenceschopnosti EU – potenciál migrantů na trhu práce“, která se uskuteční ve dnech 26. – 27. února 2009 v Praze.
 
 Fotogalerie zde
 
 Mgr. Markéta Matlochová
Tisková mluvčí pro CZ PRES
 
 
 

vytisknout  e-mailem