Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Třetí čtení zákona o základních registrech

Dnes 6. května proběhlo na 56. schůzi Poslanecké sněmovny PČR třetí čtení k návrhu zákona, kterým se mění některé zákony související s přijetím zákona o základním registru obyvatel, zákona o základním registru osob, zákona o základním registru územní identifikace, adres a nemovitostí a zákona o základním registru práv a povinností (dále jen "návrh zákona"). 

Ministr vnitra ČR Ivan Langer řekl: "Jednotlivé novely, tvořící návrh zákona, promítají do jednotlivých konkrétních zákonů podmínky pro realizaci principů, které vyplývají z již schváleného zákona o základních registrech 111/2009 Sb."

Jedním z novelizovaných zákonů je rovněž zákon o evidenci obyvatel, když z informačního systému evidence obyvatel budou nadále poskytovány pouze tzv. historické údaje a údaje, které nebudou jako referenční vedeny v základním registru obyvatel. V informačním systému evidence obyvatel budou rovněž do budoucna vedeny údaje o cizincích pouze ve velmi zúženém rozsahu, základním zdrojem údajů o nich bude pro oprávněné subjekty cizinecký informační systém,  jeho správcem  je Policie České republiky.

V souvislosti s návrhem zákona o základním registru osob se do řady zákonů promítají změny v novém systému správy a přidělování identifikačního čísla.

Ve vazbě na navrhovaný základní registr územní identifikace adres a nemovitostí se novelizují pouze čtyři zákony, a to zákon o obcích, zákon o krajích, stavební zákon a zákon o zeměměřických a katastrálních orgánech. V rámci těchto zákonů se např. sjednocuje právní úprava číslování domů podle zákona o obcích a zákona o hl. m. Praze na principu, podle kterého již jednou přidělené číslo popisné nebo číslo evidenční nesmí být přiděleno znovu.

  

Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

  


6. května 2009

vytisknout  e-mailem